Повернутися

Przedsiębiorca na wymagającym rynku pracy

Malejące bezrobocie wpływa na tworzenie się tzw. rynku pracownika i sprawia, że pracodawcy mają coraz większe problemy z zatrudnieniem odpowiednich osób. W takich sytuacjach warto skorzystać z form wsparcia, jakie oferują urzędy pracy. Informacje o nich można znaleźć np. na stronach portalu Zielona Linia.

Zielona Linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia funkcjonuje już od 10 lat, a jego zadaniem jest obsługa klientów urzędów pracy – zarówno bezrobotnych, jak i pracodawców. Zielona Linia to obecnie działająca od poniedziałku do piątku (w godzinach 8:00-18:00) infolinia informacyjna oraz potężna baza wiedzy w postaci portalu www.zielonalinia.gov.pl. Dla przedsiębiorców przygotowano wyczerpujące informacje na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać, zatrudniając osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

 

Co obejmują dofinansowania i refundacje?

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest dofinansowanie zatrudnienia. W obliczu rosnącej presji płacowej, którą obserwujemy obecnie na rynku, ta forma wsparcia jest wyjątkowo cenna. Przedsiębiorca minimalizuje koszty zatrudnienia i jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia liczby osób bezrobotnych. Z drugiej strony, osoba szukająca pracy i zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy może rozpocząć nowy rozdział życia. Korzyści są więc obopólne.

Dofinansowaniu podlegają wydatki różnego rodzaju. Od wynagrodzenia, przez składki na ubezpieczenia społeczne w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, po jednorazowe zwroty kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Możliwa jest również refundacja doposażenia stanowiska pracy lub pomoc przy organizacji stażu. Wybór formy wsparcia zależy od przedsiębiorcy, jego potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. O szczegóły warto zapytać ekspertów zatrudnionych w Zielonej Linii, którzy chętnie podzielą się wiedzą podczas rozmowy telefonicznej, za pośrednictwem maila, czatu na portalu lub rozmowy przez facebookowy komunikator.

 

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

 

Innym rodzajem wsparcia przez urzędy pracy są refundacje z tytułu zatrudnienia zarejestrowanej w urzędzie pracy osoby niepełnosprawnej. Przedsiębiorca, który się na to zdecyduje, może korzystać z różnego rodzaju dofinansowań, zapewnianych przez instytucje powołane do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Refundacje z urzędu pracy są tylko jedną z form wsparcia.

Zatrudniający otrzymuje zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń i urządzeń na potrzeby zatrudnianego pracownika. Podobnie wygląda kwestia specjalnego oprogramowania komputerowego lub innych technologii. Ponadto dofinansowaniu podlega wynagrodzenie pracownika ujętego w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonych przez PEFRON. Zatrudnienie osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy wiąże się z dodatkowymi korzyściami – refundacją z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych lub przyjęcia osoby niepełnosprawnej na przygotowanie zawodowe dorosłych.

 

Dofinansowanie do szkoleń

 

Pracodawcy mogą także otrzymać środki na kształcenie ustawiczne swoich pracowników. W ten sposób dbają o podniesienie ich kwalifikacji. Udział w szkoleniach to często początek drogi do awansu, a także nabycia nowych umiejętności i wiedzy, które powinny pozytywnie wpłynąć na jakość pracy i wydajność pracownika. Mimo że tego typu wsparcie nie daje szybkich i mierzalnych efektów, warto się o nie zwrócić do urzędu pracy, aby systematycznie podnosić konkurencyjność swojego biznesu i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownicy przechodzą do innych - oferujących atrakcyjniejsze formy rozwoju - firm.

Sam proces rekrutacji też może być wspierany przez urząd pracy. Jego pracownicy mają duże kompetencje w zakresie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Wydaje się, że skorzystanie z ich doświadczenia może być lepszym pomysłem niż samodzielne planowanie rekrutacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy robi się to po raz pierwszy, a w firmie nie ma potrzeby tworzenia działu zarządzającego zasobami ludzkimi. Skorzystanie z pomocy urzędu pracy pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a efekty powinny być dużo lepsze.

 

Możliwości Zielonej Linii

 

Wybór konkretnej formy wsparcia od urzędu pracy jest zależny od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć aktualne potrzeby firmy, sytuację na rynku pracy i branżę, w której prowadzi się działalność. Eksperci pracujący w Zielonej Linii chętnie doradzą i wskażą najlepsze w danym momencie rozwiązanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomości aktualnych przepisów, będą w stanie błyskawicznie przeanalizować sytuację przedsiębiorcy i zasugerować mu działania, jakie powinien podjąć.

Porady można zasięgnąć za pośrednictwem infolinii (pod numerem 19524), wiadomości e-mail, czatu na portalu www.zielonalinia.gov.pl lub przez komunikator Messenger. Wybór formy kontaktu należy do przedsiębiorcy. Kanałów komunikacji jest na tyle dużo, że żaden z nich się nie blokuje. Wystarczy wybrać preferowaną formę kontaktu i zadać pytanie, podzielić się wątpliwością lub poprosić o wyjaśnienie skomplikowanego przypadku.

 

Dlaczego przedsiębiorcy potrzebują wsparcia

 

O tym, że przedsiębiorcy potrzebują rzetelnych źródeł wiedzy na temat interesujących ich zagadnień, świadczy liczba zapytań, jakie otrzymują eksperci Zielonej Linii. Przedsiębiorcy zwracają się do nich zarówno w sprawach błahych, jak i niezwykle zawiłych. Wolą rozwiać wątpliwości, aby jak najbardziej efektywnie skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Trudno im się dziwić – im skuteczniej będą to robić, w tym lepszej kondycji będzie ich biznes.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Brak ukończenia szkoły ponadpodstawowej – co dalej?
    Nie każda droga życiowa przebiega zgodnie z utartym schematem – szkoła, studia, praca. Różne sytuacje mogą sprawić, że edukacja na poziomie ponadpodstawowym nie została ukończona, ale to nie oznacza, że przyszłość jest zagrożona. Istnieją kroki, które mogą pomóc w zdobyciu zatrudnienia, rozwoju i osiągnięciu sukcesu. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć.

  • Rynek pracy w 2025 r. w opinii ekspertów
    Przewidywanie przyszłości jest bardzo trudne. Zwłaszcza w tak dynamicznych czasach, gdzie sytuacja geopolityczna zmienia się z dnia na dzień. Zmiany te odbijają się również na rynku pracy. Firmy zmuszone są do podejmowania kroków, dostosowujących ich działanie do otaczającej rzeczywistości. Jaki będzie dla rynku pracy 2025 r.? Oto opinie ekspertów Great Place To Work.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Problemy rekrutacyjne branży IT
    Na jakie trudności w rekrutacji pracowników natrafiają firmy z branży nowych technologii? Jakich kompetencji zdaniem pracodawców szczególnie brakuje na rynku pracy IT? Którzy kandydaci mogli liczyć na najwięcej ofert w ubiegłym roku? Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z raportu „Niedobór talentów 2025”.

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy