Odwołanie od decyzji wydanej przez urząd pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-22
Zostałeś wyrejestrowany z rejestru osób bezrobotnych urzędu pracy? Nie zgadzasz się z tą decyzją? Sprawdź, jak się odwołać!
Urząd pracy swoje stanowisko w danej sprawie, np. w sprawie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej, ogłasza poprzez wydanie decyzji administracyjnej. W dokumencie, oprócz rozstrzygnięcia i uzasadnienia, znajduje się również pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje odwołanie.
Nie od każdej decyzji urzędu pracy przysługuje bowiem prawo do odwołania. Na przykład decyzja dotycząca wniosku o przyznanie jednorazowych środków na działalność nie jest decyzją administracyjną - nie przysługuje więc prawo do odwołania.
Należy pamiętać, że odwołanie przysługuje tylko od decyzji wydanej w pierwszej instancji.
Formalności
Po otrzymaniu decyzji należy sprawdzić, czy zawiera ona pouczenie o możliwości odwołania. Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji, czyli np. w przypadku wyrejestrowania z urzędu pracy m.st. Warszawa, dokument składa się za pośrednictwem urzędu do Wojewody Mazowieckiego – należy podać adresy obu instytucji.
W odwołaniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnoszącego, adres oraz żądanie. Istotnym jest, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, iż strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. W związku z tym nie musimy podawać konkretnych zarzutów wobec otrzymanej decyzji, wystarczy, że napiszemy, iż nie zgadzamy się z wydaną decyzją i żądamy ponownego rozpatrzenia sprawy lub uchylenia decyzji. Warto jednak mieć na uwadze, że argumenty zawarte w piśmie zwiększają prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia.
Terminy
Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji. Złożenie pisma po terminie powoduje wydanie postanowienia o niedopuszczalności odwołania przez organ odwoławczy, od którego nie przysługuje prawo do zażalenia – jest to decyzja ostateczna. Chyba że, niezłożenie odwołania na czas nastąpiło nie z winy odwołującego się, na przykład z powodu nagłej choroby. W takim przypadku, przysługuje prawo do złożenia prośby o przywrócenie terminu. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu, w którym trzeba uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu nastąpiło nie z naszej winy. Do wniosku musi być dołączone odwołanie. Dokumnety skałda się do II instancji.
Odwołania złożone w terminie, rozpatruje organ wyższego stopnia, który wydaje ponownie decyzję. Od tej decyzji nie przysługuje już odwołanie, ponieważ postępowanie administracyjne w naszym kraju jest dwuinstancyjne. Od decyzji odwoławczych kończących postępowanie w II instancji przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Odwołanie od decyzji o wyrejestrowaniu można złożyć osobiście w siedzibie urzędu lub wysłać pocztą.
Przykład odwołania
Jan Kowalski Warszawa 4.05.2020
ul. Iksińska 2
Warszawa
Wojewoda Mazowiecki
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
za pośrednictwem
Urząd Pracy m.st. Warszawy
ul. Grochowska 171 b
04-111 Warszawa
Odwołanie od decyzji administracyjnej nr....
Składam odwołanie od decyzji z dnia… wydanej przez…
Uzasadnienie
Podpis oraz spis ewentualnych załączników.
Źródło: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Praca między jednym a drugim zezwoleniem na pracę Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która weszła w życie 1 czerwca 2025 r., wprowadziła wiele nowych zasad zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Niektóre przepisy zostały jednak bez zmian lub je zmodyfikowano. Jak to wygląda w przypadku pracy między jednym a drugim zezwoleniem na pracę lub zezwoleniem jednolitym? Odpowiadamy.

Zmiany w ustalaniu stażu pracy Zgłoszony do Sejmu projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy zakłada rewolucyjne zmiany dla milionów pracowników. Kto na nich skorzysta? Jakie są założenia nowych przepisów? Kiedy reforma wejdzie w życie?

Zatrudnianie cudzoziemców – wnioski tylko elektronicznie 1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przepisami zawartymi w tym akcie prawnym, od dnia jego obowiązywania, o dokumenty legalizujące pracę cudzoziemców (zezwolenia na pracę, oświadczenie o powierzeniu pracy) można wnioskować jedynie elektronicznie. Ponadto każdy dołączany dokument powinien być podpisany elektronicznie.

Jak stworzyć CV, które pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy? Współczesny rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny, dlatego stworzenie wyróżniającego się CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej posady. Dobrze przygotowany życiorys nie tylko przyciąga uwagę rekrutera lub przyszłego pracodawcy, ale też pozwala zaprezentować się jako kandydat świadomy swoich mocnych stron i celów zawodowych. Jak więc napisać CV, które nie zginie w tłumie? W poniższym artykule podpowiadamy.

Pilotaż skróconego czasu pracy w Polsce Polska dołącza do grona państw badających wpływ skróconego wymiaru czasu pracy. Jego testowanie rozpocznie się 1 stycznia 2026 r. i potrwa do końca 2026 roku. Już w sierpniu 2025 r. ruszają nabory wniosków do programu. Co o nim wiemy?

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Nauka da się lubić [WYWIAD] „Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć” – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.
Rynek pracy na co dzień
-
Zmiany w ustalaniu stażu pracy
18.07.2025 -
Czy Polacy są zadowoleni z pracy?
16.07.2025