Повернутися

Jakie szkolenia BHP muszą odbyć pracownicy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-06

Niektórzy kręcą na nie nosem, uważając je za stratę czasu, inni natomiast chętnie biorą udział w szkoleniach BHP, bowiem zdobyta wiedza wpływa na większą świadomość odnośnie bezpieczeństwa. Tak czy inaczej są one konieczne do tego, by zostać dopuszczonym do pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o szkoleniach BHP dla pracowników?

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich nowych pracowników, także praktykantów i stażystów. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków, jeśli nie przeszedł szkolenia wstępnego (instruktaż ogólny), które może jeszcze zostać rozszerzone o instruktaż stanowiskowy.

Szkolenie wstępne

Jest to szkolenie, które ma zaznajomić nowego pracownika z ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi BHP. Uczestnik pozna więc najważniejsze przepisy wynikające z Kodeksu pracy czy wewnętrznego regulaminu zakładu, łącznie z odpowiedzialnością za ich nieprzestrzeganie. Instruktor BHP powinien przekazać informacje na temat poruszania się po terenie zakładu, zagrożeń wypadkowych i zagrożeń dla zdrowia czy procedur postępowania w razie pożaru. Program ramowy wstępnego szkolenia BHP obejmuje też zagadnienia związane z porządkiem i czystością w miejscu pracy oraz bardzo ważną kwestią, jaką jest udzielnie pierwszej pomocy i postępowanie w razie wypadku.

Nowi pracownicy, którzy są przyjmowani na stanowisko robotnicze lub inne, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia są zobowiązani dodatkowo do odbycia szkolenia BHP nazywanego instruktażem stanowiskowym. Ta procedura obejmuje też osoby, które zmieniają stanowisko pracy lub ich firma wprowadziła nowe substancje szkodliwe dla zdrowia, maszyny czy dokonała zmian w procesie technologicznym. Oczywiście pracownik wykonujący zadania na kilku stanowiskach musi przejść szkolenie BHP na każdym z nich.

Przebieg takiego szkolenia jest następujący:

  • Rozmowa wstępna instruktora z pracownikiem;
  • Demonstrowanie i objaśnianie procesu pracy przez instruktora;
  • Próbne wykonanie pracy przez pracownika podczas którego instruktor koryguje wszystkie błędy;
  • Samodzielna praca pracownika, która zostaje oceniona przez instruktora.

Szkolenie okresowe

Oprócz zaliczenia szkolenia wstępnego, każdy zatrudniony pracownik jest zobowiązany do odbywania regularnych szkoleń okresowych. Ich celem jest przede wszystkim usystematyzowanie informacji na temat BHP oraz zaznajomienie się z potencjalnymi zmianami w funkcjonowaniu firmy.  Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 27 lipca 2004 r. określa, kto jest zobowiązany do odbycia szkolenia oraz jego częstotliwość. I tak pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych odbywają je nie rzadziej niż raz na 3 lata, a jeśli pracują w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia, okres ten zmniejszony jest do jednego roku.

Pierwsze szkolenie okresowe należy przeprowadzić w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Łagodniejsze procedury dotyczą pracodawców, kierowników, brygadzistów, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby BHP czy pracowników administracyjno-biurowych - okres ważności szkolenia BHP wynosi 5 lat, a termin, w jakim muszą je odbyć od momentu zatrudnienia wynosi 12 miesięcy.

Osoba, która odbyła w okresie 6 lub 12 miesięcy szkolenie okresowe, a jego zakres tematyczny odpowiada programowi szkolenia obowiązującego na nowym stanowisku, jest zwolniona z konieczności jego odbycia. Ten sam przywilej przysługuje osobom, które posiadają zaświadczenie odbytego szkolenia okresowego u innego pracodawcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wszystkie szkolenia powinny odbywać się w godzinach pracy, w przeciwnym wypadku są traktowane jako godziny nadliczbowe.

www.szkolenia24h.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy