Повернутися

Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-11-23

Dodatkowa przerwa w pracy, wolne na badania lekarskie - to tylko kilka dodatkowych uprawnień przysługujących pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i przedstawi je pracodawcy, może korzystać z dodatkowych uprawnień, które zapewniają mu przepisy prawa.

 

Krótszy czas pracy

 

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zasadniczo nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym czas pracy wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Należy pamiętać, że krótszy czas pracy nie oznacza niższego wynagrodzenia.

 

Brak nadgodzin i nocek

 

Przepisy nie pozwalają na pracę osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątek stanowi zgoda lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

 

Dodatkowa przerwa

 

Pracownikowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Przepisy zapewniają mu dodatkowe 15 minut na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Przerwa wliczana jest do czasu pracy.

 

Wolne na badania

 

Jeśli wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskanie zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawa nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, osobie niepełnosprawnej przysługuje prawo do zwolnienia od pracy. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje także w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie przysługuje w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku.

 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

 

Osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy