Повернутися

Czy mając firmę mogę zarejestrować się w urzędzie pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-07-18

W jaki sposób związek z biznesem wpływa na możliwość korzystania z pomocy urzędu pracy?

Warunkiem rejestracji w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej jest spełnienie kilku warunków. Podstawowym jest brak zatrudnienia – aktywności zawodowej oraz zdolność i gotowość do podjęcia pracy. Związek z biznesem nie zawsze musi wykluczać możliwość rejestracji w urzędzie oraz korzystanie ze wsparcia.

Wpis do CEIDG

Osoby prowadzące własny biznes – posiadające wpis do CEIDG, możliwość rejestracji w urzędzie pracy zyskują w momencie zawieszenia lub zamknięcia firmy. Dla celów uzyskania statusu bezrobotnego ważna jest data zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej wskazana w CEIDG, a nie data wykreślenia samego wpisu. To oznacza, że posiadanie wpisu do ewidencji nie wpływa na status bezrobotnego, a znaczenie ma sam fakt prowadzenia firmy.

KRS a status bezrobotnego

Sam wpis spółki prawa handlowego do Krajowego Rejestru Sądowego nie stanowi podstawy do odmowy przyznania lub też pozbawienia statusu bezrobotnego. Brane jest także pod uwagę, czy dana osoba jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. O ile bycie wspólnikiem nie wpływa na brak gotowości, to już pełnienie funkcji prezesa czy członka zarządu uniemożliwi rejestrację jako osoba bezrobotna.

Dodatkowo brane są pod uwagę udziały w zyskach spółki. W przypadku, gdy przychód z tego tytułu przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej nie jest możliwe.

Należy podkreślić, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki, nawet w przypadku braku wynagrodzenia z tego tytułu, powoduje brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, a co za tym idzie uniemożliwia rejestrację (wyrok NSA z dnia 5.02.2005 r. sygn. akt II SA 2902/01).

A co z Radą Nadzorczą?

Zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki również nie wpływa na status bezrobotnego. Oczywiście zainteresowany jak w poprzednim przypadku musi wykazać zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Nie może również uzyskiwać przychodów w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoba, która w trakcie rejestracji składa oświadczenie, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy albo innej pracy zarobkowej nie może, przy przedstawieniu jej propozycji zatrudnienia, wskazywać jako uzasadnioną przyczynę odmowy przyjęcia propozycji członkostwo w Radzie Nadzorczej.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy