Coaching zawodowy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-19
Brak satysfakcji z dotychczasowej pracy skłania czasem do refleksji nad naszą ścieżką kariery. Jedni potrafią samodzielnie odnaleźć swoją drogę, inni natomiast korzystają z pomocy profesjonalistów- coachów kariery. Jaką rolę pełnią i w jaki sposób wspierają rozwój zawodowy? Okazuje się, że w ostatnim czasie ten zawód zyskuje na popularności.
Coaching kariery to obszar nastawiony na pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Zadaniem coacha zawodowego jest przede wszystkim pomoc w odkrywaniu umiejętności i wydobywaniu swoich zasobów w celu osiągnięcia założonych celów w obecnej lub przyszłej pracy. Coach nie daje gotowej recepty na osiągnięcie sukcesu, pomaga natomiast wyznaczyć te cele oraz odnaleźć w sobie „narzędzia” do ich realizacji.
Coacha zawodowego nie należy mylić z doradcą zawodowym, ponieważ coach nie doradza, jest przede wszystkim partnerem, który ma za zadanie pomóc danej osobie odnaleźć swoje cele i umiejętnie je zrealizować.
Coaching zawodowy ma pomagać w ocenie dotychczasowej kariery, zaplanowaniu lub zmianie ścieżki zawodowej na taką, która będzie zgodna z umiejętnościami i potrzebami klienta.
Korzyści coachingu zawodowego
Pracodawca zatrudniający coacha dla swoich pracowników niewątpliwie nastawiony jest na osiągnięcie wymiernych korzyści dla swojej firmy. Jakich? Przede wszystkim,pracownicy budują w sobie wewnętrzną motywację w dążeniu do założonych celów. Jest to niewątpliwa korzyść nie tylko dla firmy, ale również dla samego pracownika, który może przeanalizować, co chce w danej organizacji osiągnąć i do czego dąży oraz co w zamian otrzymuje. Dzięki coachingowi pracownicy uczą się doskonalić swoje umiejętności oraz pokonywać swoje wewnętrzne bariery. Odpowiednie wsparcie i coaching niewątpliwie ułatwia odkrywanie własnych zasobów.
Rodzaje coachingu zawodowego
Istnieje kilka rodzajów coachingu zajmujących się różnymi sferami życia zawodowego:
- coaching menadżerski – ma na celu wydobycie potencjału zawodowego menadżerów poprzez podniesienie ich satysfakcji z podejmowanych działań. Ten rodzaj coachingu kształtuje umiejętności interpersonalne menadżerów, dzięki czemu efektywniej zarządzają ludźmi. Sesje coachingu menadżerskiego najczęściej mają formę dwustronną między menadżerem a coachem.
- coaching kadry zarządzającej (executive coaching) - to „proces rozwoju przywództwa”, który ma na celu zwiększyć zdolności lidera w zakresie osiągania celów organizacji, którą zarządza. Zespół, kierownik oraz executive coach pracują wspólnie w celu osiągnięcia maksymalnych wyników.
- coaching ścieżki zawodowej (career coaching) – kierowany jest do osób rozpoczynających karierę zawodową lub zdecydowanych na zmianę dotychczasowej. Ta forma coachingu pomaga odnaleźć własne wartości i zasoby oraz umiejętnie je wykorzystać.
Coaching zawodowy ma na celu pomóc określić nam cele i zacząć odczuwać zadowolenie z wykonywanej pracy. Ten rodzaj wsparcia niewątpliwie ułatwia przemienienie marzeń w konkretną ścieżkę, którą będziemy się kierować w życiu zawodowym. Wszystko po to, aby odczuwać zadowolenie z tego, czym się zajmujemy.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
https://tiny.pl/79rk9
Zobacz podobne artykuły:
Jaki wpływ mają nowoczesne technologie na zatrudnianie młodych? „Dostosowanie współczesnego środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest wręcz kluczowe dla funkcjonowania firm. Aktualnie na rynku mamy przedstawicieli kilku grup pokoleniowych mających różne oczekiwania i czasami zupełnie odmienne podejście do życia czy pracy” – mówi Justyna Mazur, ekspertka rynku pracy IT, liderka w Experis. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami zatrudniającymi pracowników w różnym wieku? Jaką rolę odgrywa w tym nowoczesna technologia?
Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy Rodzice stanowią liczną grupę pracowników w Polsce. Szacuje się, że w przedziale wiekowym między 24. a 54. rokiem życia, to 1/3 wszystkich zatrudnionych. Urlopy rodzicielskie są nie lada wyzwaniem dla pracodawców, którzy muszą mierzyć się z długą nieobecnością pracowników oraz ponownym wdrożeniem ich do pracy.
Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Rozmowa o wsparciu EURES. Na co może liczyć osoba poszukująca pracy za granicą oraz pracodawca [WYWIAD] „Doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Są to oferty od sprawdzonych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy” – mówi Beata Chrościńska doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Więcej o działalności i wsparciu EURES w poniższej rozmowie. Zachęcamy do lektury.
Rozmowa o Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz wsparciu, które można w nich uzyskać [WYWIAD] „Przebieg spotkania z doradcą zawodowym zależy w dużej mierze od potrzeb klienta oraz woli i chęci dalszej pracy nad sobą. Doradca zawodowy pokieruje tą rozmową, zaproponuje wykonanie badań kompetencji, predyspozycji zawodowych (jeśli zajdzie taka potrzeba), badania dotyczące strategii radzenia sobie ze stresem lub test wypalenia zawodowego” – mówi Dorota Bujnowska, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Na jakie wsparcie CIiPKZ mogą liczyć osoby szukające pracy lub chcące zmienić ścieżkę zawodową? Jak umówić się na spotkanie z doradcą i jak się do niego przygotować? Zachęcamy do lektury poniższej rozmowy.
Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.
Urlop wypoczynkowy – przydatne informacja dla pracowników Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?
Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę? Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.