Kreator CV - nowa usługa Zielonej Linii
Curriculum vitae, w skrócie CV, to bodaj najważniejszy dokument w całym procesie rekrutacji. Warto więc poświęcić czas i dobrze je przygotować.
„Kreator CV" służy do samodzielnego i sprawnego stworzenia CV. Wystarczy założyć konto na stronie zielonalinia.gov.pl, zalogować się, wybrać zakładkę „Dodane CV”, kliknąć w „Utwórz nowe CV” i można zabrać się do przygotowania dokumentu, który pomoże nam zdobyć wymarzoną pracę!
Siedem kroków
- Tworzenie CV w „Kreatorze CV” jest podzielone na siedem etapów. W pierwszym, „Dane osobowe”, wpisuje się nazwę, dodaje zdjęcie, podaje dane osobowe i dane kontaktowe. Co ważne, każde pole, na wszystkich etapach, wypełnia się dobrowolnie. Jest tylko jedno pole, „nazwa”, które trzeba uzupełnić.
- Kolejny etap to „Doświadczenie zawodowe”. W tym miejscu podaje się swoją pełną historię zatrudnienia, podając m.in. okresy zatrudnienia, nazwę firmy, stanowisko. Można dodać wiele miejsc pracy, które „Kreator CV” na końcu procesu tworzenia CV ułoży chronologicznie w dokumencie.
- Na trzecim etapie wypełnia się pola dotyczące wykształcenia wraz z zawodem wyuczonym i wykonywanym. Można tu dodać informacje o ukończonych szkołach / uczelniach.
- Etapy czwarty i piąty dotyczą praktyk i szkoleń oraz uprawnień i umiejętności. Praktyki i szkolenia wpisuje się w wyznaczone pola, natomiast uprawnienia i umiejętności wybiera przede wszystkim z dostępnej listy. W przypadku umiejętności można wybrać ze skali od 1 do 5 (1 = podstawa, 5 = ekspert) stopień zaawansowania. Na tym etapie można opisać również swoje zainteresowania.
- Szósty etap poświęcony jest znajomości języków obcych. Można wybrać z listy lub wpisać języki, które się zna oraz zaznaczyć poziom ich znajomości.
- W ostatnim, siódmym, etapie podaje się preferencje zawodowe, a więc: preferowane stanowisko, preferowany zawód, wybiera się preferowaną branżę oraz preferowane województwo, w którym chce się podjąć pracę.
Ostatni krok i CV gotowe!
Tworząc swoje CV możemy wybrać jeden spośród 20 szablonów oraz 5 wersji kolorystycznych.
Ostatnim krokiem jest wybór szablonu CV. Po kliknięciu w przycisk „Podgląd PDF” pojawią się wersje: nowoczesna (6 wariantów), prosta (8 wariantów) oraz profesjonalna (6 wariantów).
Dodatkowo istnieje możliwość wyboru kolorystyki każdego szablonu. Dostępne są wersje: szary, niebieski, pomarańczowo-żółty, zielony oraz brązowy.
Przydatne informacje
Po wyborze szablonu i kolorystyki, które można oczywiście w każdej chwili zmienić, i zapisaniu CV, nad dokumentem pojawia się informacja, w jakim procencie formularz został wypełniony. Trzeba pamiętać, że im więcej informacji podamy o sobie, swoim doświadczeniu, wykształceniu i umiejętnościach, tym lepiej będzie wyglądał nasz dokument. Nawet jeśli w ogłoszeniu o pracy nie ma informacji, że np. wymagana jest znajomość języka angielskiego, dobrze jest się tym pochwalić. Oczywiście, jeżeli znamy ten język.
Kreator umożliwia dodanie zdjęcia - warto skorzystać z tej opcji.
W systemie (w „Kreatorze CV”) można dodać do 5 CV, które można wykorzystać np. do tworzenia automatycznych wydruków z zawartością CV w zależności od potrzeb.