Назад

Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-02

Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

.Jednym z warunków, które należy spełniać, aby posiadać status osoby bezrobotnej, jest nieprzekroczenie ustalonej przez prawo wysokości przychodu. Nie może on być wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia - 1050 zł. Należy wyjaśnić, że za przychód uważa się przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, jeśli przychód ma wpływać na status osoby bezrobotnej, najpierw należy ustalić, czy jest opodatkowany. Jeśli tak, czy nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia.

Przepisy dopuszczają kilka możliwości zachowania statusu osoby bezrobotnej, nawet jeśli przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia.

 

Odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych

 

Przepis dotyczący przychodu i utraty statusu osoby bezrobotnej nie ma zastosowania w przypadku przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. To oznacza, że osoba, która jest rentierem - utrzymująca się z dochodów płynących z wkładów bankowych, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nawet, jeśli odsetki liczone są w tysiącach.

 

Wynajem mieszkania

 

Wynajmujący mieszkanie, uzyskujący przychód powyżej minimalnego wynagrodzenia, nie zawsze straci status bezrobotnego. Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy małżonkowie uzyskują dochody z najmu objętego współwłasnością, to każdy z małżonków powinien rozliczyć te przychody oddzielnie, proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. Mają oni również możliwość skorzystania z prawa do rozliczenia całości dochodów przez jednego z nich. W tym celu muszą złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z małżonków. Oznacza to, że w sytuacji małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa, gdy nie złożono oświadczenia, prawa do udziału w zysku obojga małżonków są równe, a zatem uzyskany przychód z wynajmu mieszkania powinien być podzielony na pół.

Należy jednak mieć na uwadze, że w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie ma odniesienia do interpretacji zawartych w ww. przepisach podatkowych, zatem urząd pracy może przyjąć interpretację, która odnosi się tylko do osoby bezrobotnej.

 

Sprzedaż mieszkania

 

Zarejestrowana osoba bezrobotna, która sprzeda mieszkanie, może zachować status bezrobotnego. W myśl przepisu, że status osoby bezrobotnej może posiadać osoba, której przychód nie jest opodatkowany. Jeśli więc sprzedając mieszkanie, bezrobotny zwolniony jest z opłacenia podatku – ponieważ od daty zakupu upłynęło co najmniej 5 lat, przychód, nawet tak duży, nie wpłynie na status w urzędzie pracy.

Wyrejestrować się musi tylko ten bezrobotny, który zobowiązany jest opłacić podatek z tytułu przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Pamiętaj, status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy stracisz tylko w przypadku, gdy przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia i jest opodatkowany. Jeśli nie ma obowiązku odprowadzenia od niego podatku, wysokość przychodu nie ma znaczenia!

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy