Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-08-27
Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.
Uprawnionym do odbywania praktyki absolwenckiej, zwanym dalej praktykantem, jest osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Praktyki absolwenckie mogą być odbywane u osoby fizycznej, osoby prawnej albo w jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zwane dalej podmiotem przyjmującym na praktykę.
Warunki odbywania praktyk absolwenckich
Praktyka absolwencka odbywa się na podstawie umowy zawartej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę.
Umowa o praktyki absolwenckie może być podpisana na maksymalny okres 3 miesięcy. Praktykant nie musi otrzymywać wynagrodzenia. Ustawa przewiduje jednak maksymalną wysokość wynagrodzenia, jakie może otrzymywać praktykant. Jego wypłata nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (5 600 zł brutto w 2021 roku).
Ustawa o praktykach absolwenckich reguluje kwestię składek odprowadzanych za praktykanta. Nawet jeśli otrzymuje on wynagrodzenie, składki emerytalna i rentowa nie są odprowadzane. Pracodawca nie opłaca również składki zdrowotnej ani składki wypadkowej.
Sposób wypowiedzenia umowy o praktyki absolwenckie zależy od tego, czy praktykant otrzymuje wynagrodzenie, czy nie. Jeśli wykonuje praktykę nieodpłatnie, umowę można rozwiązać w każdym momencie, jeżeli odpłatnie, obowiązuje 7-dniowy okres wypowiedzenia.
Podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.
Status bezrobotnego
Jeśli osoba odbywająca praktykę absolwencką jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, nie ma obowiązku wyrejestrowania się. Praktyka absolwencka, zawarta zgodnie z ustawą o praktykach absolwenckich, nie wpływa na status osoby bezrobotnej, nawet jeśli praktykant otrzymuje wynagrodzenie przekraczające połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W przypadku, gdy otrzymywane wynagrodzenie jest wyższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia, a zarejestrowany w urzędzie praktykant ma prawo do zasiłku, wypłata świadczenia z urzędu pracy zostanie wstrzymana.
Co istotne, odbywanie praktyki absolwenckiej stanowi uzasadnioną przyczynę niestawiennictwa w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy w celu przyjęcia propozycji pracy lub potwierdzenia gotowości podjęcia zatrudnienia. Warunkiem jest przedstawienie umowy o odbywanie praktyki absolwenckiej.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych? Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

Jaką rolę pełni Fundusz Pracy? Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.

Absolwent na rynku pracy, czyli sposoby na zdobycie umiejętności praktycznych Poszukiwanie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem. Chcąc zdobyć doświadczenie w zawodzie potrzebna jest praca, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia. Jakie są zatem inne sposoby na uzyskanie potrzebnych umiejętności bez nawiązywania stosunku pracy? Oto dwa rozwiązania, którymi warto się zainteresować.

Prowadziłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.

Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?