Назад

Praca w Polsce – tysiące ofert pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-11-09

Portal pracawpolsce.gov.pl jest skierowany do obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy w naszym kraju. Dużą zaletą serwisu jest to, że przedstawiane w nim oferty pracy są dopasowane do kompetencji i miejsca pobytu cudzoziemca. Portal jest dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Co zyskują obywatele Ukrainy, którzy założą konto na pracawpolsce.gov.pl?

Portal pracawpolsce.gov.pl jest bezpłatnym narzędziem, które pomaga obywatelom Ukrainy, legalnie przebywającym w Polsce, znaleźć zatrudnienie. Jak mówi minister Janusz Cieszyński, portal ma łączyć obywateli Ukrainy poszukujących pracy z polskimi pracodawcami, którzy tę pracę oferują.

 

W bazie pracawpolsce.gov.pl znajduje się obecnie ponad 250 000 ofert pracy. To z nich wybierane są te, które najlepiej pasują do profilu kandydata (obywatela Ukrainy). Oferty pracy dostarczają m.in. Centralna Baza Ofert Pracy, Pracuj.pl, OLX, GoWork.pl i Goldenline.pl.

 

Jak działa pracawpolsce.gov.pl?

Założeniem pracawpolsce.gov.pl jest szybkie i intuicyjne działanie. Wystarczy, że obywatel Ukrainy, posiadający profil zaufany, wypełni krótki formularz, w którym określi m.in. swoje kwalifikacje i lokalizację. Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu danych, raz w tygodniu, na wskazany w formularzu adres mailowy, cudzoziemiec będzie otrzymywał oferty dostosowane do jego umiejętności i miejsca pobytu.

Tak więc, nie trzeba się logować na portal, by na bieżąco otrzymywać oferty pracy. Chyba że cudzoziemiec będzie chciał uzupełnić lub zmienić swoje dane, które podał w formularzu. Wówczas, po zalogowaniu może edytować i modyfikować podane wcześniej informacje.

Ważnym ułatwieniem dla obywateli Ukrainy jest ukraińska wersja językowa portalu (pracawpolsce.gov.pl jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej).

 

 

 

„Portal pracawpolsce.gov.pl to realna pomoc dla obywateli Ukrainy. Chcemy, aby osoby, które rozpoczynają poszukiwanie zatrudnienia na polskim rynku pracy miały możliwość znalezienia go w swoim zawodzie, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Rejestrować mogą się też osoby, które mają już pracę, ale chciałyby zmienić ją na lepiej płatną lub bliższą ich kwalifikacjom.” – tłumaczy minister Cieszyński.

 

Jak podkreślają twórcy pracawpolsce.gov.pl, bezpieczeństwo użytkowników jest ich priorytetem, dlatego dane na portalu są chronione, a logowanie jest możliwe wyłącznie za pomocą profilu zaufanego.

 

Portal powstał przy współpracy z Operatorem Chmury Krajowej (OChK), Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), Palantir Technologies Poland, Antal Polska, Domem Ukraińskim w Warszawie, Diia Bussiness Warsaw, HRlink, GoldenLine, Pracuj.pl czy GoWork.

 

Opracowanie na podstawie informacji Ministerstwa Cyfryzacji (Cyfryzacja KPRM) Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Cyfryzacja KPRM.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Technologia a rynek pracy
    Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

  • Czym jest wypowiedzenie zmieniające?
    Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

  • „EU-Talent Pool” – wsparcie dla obywateli Ukrainy szukających pracy w UE
    „EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

  • Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca?
    W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy