Назад

Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-11-07

Pod pojęciem Niebieska Karta UE kryje się zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Dotyczy ona cudzoziemca, którego celem pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy w takim zawodzie. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który przebywa i pracuje w Polsce na takim zezwoleniu, gdy chce zmienić pracodawcę lub inne warunki zatrudnienia? Odpowiadamy.

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest zawód wymagający wysokich kwalifikacji. Jest to zawód wymagający od cudzoziemca ukończenia studiów wyższych albo posiadania przez niego co najmniej 5-letniego doświadczenia zawodowego na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych, które są niezbędne do wykonywania tej pracy.

Ponadto, wysokość minimalnego rocznego wynagrodzenia brutto wymaganego w celu udzielenia takiego zezwolenia nie może być niższa niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku.

 

Ustawa o cudzoziemcach

Przepisy dotyczące zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji zawarte są, przede wszystkim, w ustawie o cudzoziemcach (rozdział 3, art. 127 – 138). 

W art. 137 ww. ustawy czytamy, że w decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi takiego zezwolenia określa się okres jego ważności i wskazuje się:

1) podmiot, u którego cudzoziemiec ma wykonywać pracę;

2) stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma być zatrudniony;

3) wynagrodzenie;

4) minimalny wymiar czasu pracy i rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę.

 

Jeżeli cudzoziemiec pracuje w ramach takiego zezwolenia i w jego trakcie nie zmienią się dane zawarte w zezwoleniu, nie musi robić nic. Dopiero gdy skończy się ważność zezwolenia, a dokładnie nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinien złożyć wniosek o kolejne zezwolenie, jeżeli chce przedłużyć swój pobyt w Polsce.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy zmieniają się warunki określone w zezwoleniu. Przede wszystkim, zgodnie z art. 134 ustawy o cudzoziemcach, cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie takiego zezwolenia w terminie 15 dni roboczych zawiadamia pisemnie o utracie pracy wojewodę, który udzielił tego zezwolenia.

W przypadku innych zmian danych zawartych w zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji bardzo ważny jest okres, w którym cudzoziemiec przebywa na tym zezwoleniu.

 

Okres pierwszych 2 lat pobytu a warunki zatrudnienia

 

Jeżeli chodzi o zmianę warunków pracy określonych w zezwoleniu cudzoziemca, który przebywa na nim mniej niż 2 lata należy przywołać dwa artykuły z ustawy o cudzoziemcach. W art. 134 ust. 2 czytamy, że jeżeli w okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji zmieniły się określone w zezwoleniu warunki pracy dotyczące minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę, cudzoziemiec w ciągu 15 dni roboczych powiadamia o tej zmianie wojewodę, który udzielił tego zezwolenia.

Tak więc, w przypadku zmiany minimalnego wymiaru czasu pracy lub rodzaju umowy wystarczy, że cudzoziemiec powiadomi o niej wojewodę, który wydał zezwolenie.

Jeżeli jednak cudzoziemiec ma rozpocząć pracę u innego pracodawcy lub na innym stanowisku lub za niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu, powinien złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Czytamy o tym w art. 135 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach:

„W okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji:

1) cudzoziemiec nie może rozpocząć wykonywania pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu,

2) cudzoziemiec nie może zmienić stanowiska, na jakim jest zatrudniony,

3) cudzoziemcowi nie można wypłacać wynagrodzenia niższego niż określone w zezwoleniu

bez zmiany tego zezwolenia.”

Zmiana zezwolenia nie jest wymagana w przypadku zmiany nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez inny podmiot.

 

Pobyt powyżej 2 lat a warunki zatrudnienia

Cudzoziemiec, który przebywa powyżej dwóch lat na zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji może zmienić więcej warunków wykonywania pracy (określonych w zezwoleniu), jedynie informując wojewodę, który te zezwolenie wydał. I tak (zgodnie z art. 134 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach), jeżeli nastąpiła zmiana stanowiska, wynagrodzenia na niższe lub zmiana minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, cudzoziemiec w ciągu 15 dni roboczych powiadamia o tej zmianie wojewodę.

W przypadku zmiany pracodawcy (podmiotu powierzającego pracę) cudzoziemiec, który przebywa na takim zezwoleniu dłużej niż 2 lata powinien wystąpić o zmianę zezwolenia. Zgodnie z art. 135 ustawy o cudzoziemcach zezwolenie takie może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmienione przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu.

Gdy cudzoziemiec przebywa dłużej niż 2 lata na zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jego zmiana również nie jest wymagana w przypadku zmiany nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez inny podmiot.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
    Jednym z obowiązków pracodawcy, który powierza pracę cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca. W jakim terminie? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Czy trzeba informować o zakończeniu pracy? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 1)
    Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE mają wiele wspólnych cech. Oba są udzielane na czas nieoznaczony i w obu przypadkach praca cudzoziemca może być wykonywana bez zezwolenia na pracę. Co je różni? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy po wizie „humanitarnej”
    Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe (tzw. humanitarnej) mogą, najpóźniej ostatniego dnia jej ważności, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności. Czy praca na takim zezwoleniu na pobyt czasowy może być wykonywana bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy. Kiedy wygasa z mocy prawa?
    Zezwolenie na pobyt czasowy jest dokumentem legalizującym pobyt cudzoziemca z kraju trzeciego w Polsce. Wydaje się je na maksymalnie 3 lata w związku z okolicznością, która uzasadnia ten pobyt. O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim. Kiedy takie zezwolenie wygasa z mocy prawa? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy