Назад

Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-03-31

Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

Każda osoba posiadająca status bezrobotnego podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oznacza to możliwość korzystania nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje od dnia rejestracji. Co z pozostałymi ubezpieczeniami?

 

Bezrobotny bez prawa do zasiłku

Za osobę bezrobotną niepobierającą zasiłku dla bezrobotnych, urząd pracy nie odprowadza składki zdrowotnej, jednak ta osoba jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, a tym samym podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Od 1 stycznia 2023 r. został wyłączony obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowane z budżetu państwa za określone grupy ubezpieczonych. Do tej grupy należą m.in. osoby bezrobotne niepobierające zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium.

 

Czytaj także: Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT

 

Bezrobotny z prawem do zasiłku

Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych, oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, mają również odprowadzane składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty tego prawa. Podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego, o których mowa w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy ze środków Funduszu Pracy.

 

Stażysta

Odbywając staż z urzędu pracy stażysta zachowuje status bezrobotnego. Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba pobierająca stypendium w okresie odbywania stażu, na który została skierowana przez powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a także ubezpieczeniu wypadkowemu, pod warunkiem że nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Natomiast stażysta nie podlega ani obowiązkowo, ani też dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że w okresie niezdolności do pracy stażysta nie otrzyma zasiłku chorobowego, ale jego stypendium stażowe będzie ciągle wypłacane przez urząd pracy.

Składki za stażystę odprowadzane są w całości przez podmiot kierujący na staż, a więc w tym przypadku powiatowy urząd pracy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia będzie stanowić kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium.

 

Czytaj także: Prawo do zasiłku dla bezrobotnych – na co zwrócić uwagę?

 

Ubezpieczenie członka rodziny

Każda osoba bezrobotna ma prawo do dopisania członka najbliżej rodziny do swojego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie posiada on prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

www.zus.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Zmiana wymiaru zasiłku macierzyńskiego 2023
    Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. zmienił się nie tylko wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem, ale zmianie uległy również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, ile wynosi aktualny wymiar urlopu.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy