Назад

Formy aktywizacji zawodowej urzędu pracy a zasiłek dla bezrobotnych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-11-29

Pobierasz zasiłek dla bezrobotnych i dostajesz skierowanie z urzędu pracy na staż czy inną formę aktywizacji zawodowej? Sprawdź, jakie sytuacje będą miały wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz jego wysokość!

Każda zarejestrowana osoba bezrobotna powinna pozostawać zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia. Oznacza to obowiązek stawiennictwa w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach oraz przyjmowanie odpowiednich ofert pracy czy innych form wsparcia proponowanych przez urząd pracy. Osoba bezrobotna, zarówno z prawem do zasiłku, jak i bez, w każdej chwili może otrzymać skierowanie z urzędu pracy na staż, szkolenie czy inny rodzaj aktywizacji. Ma prawo również ubiegać się o dowolne formy wsparcia dostępne w swoim urzędzie.

 

Stypendium stażowe

Bezrobotny, który zostaje skierowany na staż otrzymuje stypendium stażowe w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli w trakcie odbywania stażu przysługuje mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych, wypłata zasiłku zostanie wstrzymana. Nie ma możliwości równoczesnego pobierania dwóch świadczeń. Okres odbywania stażu skraca czas pobierania zasiłku, co w praktyce może oznaczać, że po zakończeniu stażu nie będzie już możliwości otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

 

Stypendium szkoleniowe

Osoba bezrobotna, odbywająca szkolenie, otrzymuje stypendium szkoleniowe w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku dla bezrobotnych.

W przypadku, gdy bezrobotny nabył prawo do stypendium szkoleniowego w okresie przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, ma prawo wyboru świadczenia, które jest bardziej korzystne w jego przypadku.

 

Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki

Osoba bezrobotna bez kwalifikacji zawodowych, która podejmie dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, w formie studiów niestacjonarnych może uzyskać stypendium z tytułu kontynuowania nauki. Wysokość takiego stypendium wynosi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli w trakcie wypłaty stypendium bezrobotny uprawniony jest również do zasiłku dla osób bezrobotnych, może pobierać oba świadczenia jednocześnie.

 

Prace interwencyjne i roboty publiczne

Jeśli osoba bezrobotna w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podejmuje zatrudnienie w ramach skierowania przez urząd pracy na prace interwencyjne lub roboty publiczne, okres pobierania zasiłku ulega skróceniu o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli bezrobotny podejmuje pracę z własnej inicjatywy. Jeśli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych podejmie zatrudnienie na okres krótszy niż 365 dni, w przypadku ponownej rejestracji w urzędzie w ciągu 14 dni od zakończenia pracy, wraca na kontynuację zasiłku.

 

Więcej infomacji na temat możliwych form wsparcia zatrudnienia z urzędu pracy przeczytasz tutaj.

Informacji w zakresie wsparcia urzędów pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
    Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

  • Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
    Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

  • Czy staż jest płatny?
    Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie otrzymasz wynagrodzenia? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy