Назад

Działalność gospodarcza a rejestracja w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-06-18

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej? Odpowiadamy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnym jest osoba, która nie złożyła wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis:

  • zgłosiła do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
  • nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z tym przepisem osoba podejmująca działalność gospodarczą (CEIDG) nie może uzyskać statusu osoby bezrobotnej, a jeżeli taki posiada, utraci go po rozpoczęciu takiej działalności.

W ustawie Prawo przedsiębiorców (art. 17) czytamy, że działalność gospodarczą można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.

Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed wpisem do rejestru przedsiębiorców.

W sytuacji, gdy dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, jest wcześniejszy niż data wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, pozbawienie statusu bezrobotnego powinno nastąpić z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie z dniem wpisu do ewidencji.

 

Spółki prawa handlowego

Inaczej wygląda sytuacja spółek prawa handlowego. Przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy odnosi się do działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. W przypadku spółek prawa handlowego działalność prowadzi nie osoba, lecz ta spółka. Dlatego też wpis spółki prawa handlowego do KRS nie stanowi podstawy do odmowy przyznania lub też pozbawienia statusu bezrobotnego.

W takim przypadku urząd pracy bada zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej osoby bezrobotnej, która przedstawia informację o wpisie spółki do KRS.

Aby potwierdzić pełną gotowość do pracy prezes spółki lub członek zarządu musi szczegółowo uzasadnić i potwierdzić swoje stanowisko, np. przez wskazanie bardzo ograniczonej działalności spółki, brak kontraktów, faktyczny brak działalności spółki itp. Na potwierdzenie powinien złożyć dokumenty wystawione przez spółkę. W ten sposób może wykazać pełną gotowość do pracy pomimo piastowania funkcji członka zarządu spółki. Samo oświadczenie (nie poparte żadnymi dokumentami spółki, szczegółowymi oświadczeniami), iż pomimo piastowania funkcji członka zarządu spółki z o.o. ma pełną gotowość do pracy, jest niewystarczające, gdyż stoi w sprzeczności z obowiązkami jakie nakłada na zarząd spółki KSH (Kodeks spółek handlowych).

Ważna jest także kwestia udziału w zyskach takiej spółki. Jeżeli przychód z tego tytułu przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia (w 2021 r. minimalne wynagrodzenie to 2800 zł/brutto), wówczas osoba nie może uzyskać lub posiadać statusu bezrobotnego. Stanowi o tym art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym czytamy, że bezrobotnym jest osoba, która nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

 

Działalność nierejestrowa

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców działalność nierejestrowa (nierejestrowana, nieewidencjonowana) nie jest uważana za wykonywanie działalności gospodarczej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie podlega ona zgłoszeniu do CEIDG oraz nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Osoba, która wykonuje taką działalność może zatem zachować status bezrobotnego, o ile przychody z tej działalności nie przekraczają miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, co jest też warunkiem zasadniczym i koniecznym uznania danej działalności za nierejestrową.

Prowadzenie działalności nierejestrowej nie zwalania bezrobotnego z obowiązku spełniania wszystkich innych warunków do posiadania statusu bezrobotnego, w tym nie może on wykonywać innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia. Nie może wykonywać pracy ani świadczyć usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło.

Prowadzenie takiej działalności nie jest też usprawiedliwieniem w przypadku braku gotowości do podjęcia zatrudnienia. Bezrobotny nie może się tłumaczyć tym, że nie może wywiązać się ze swoich obowiązków wobec urzędu pracy ponieważ wykonuje zadania w ramach działalności nierejestrowej.

 

Informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod nr telefonu 19524.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika]
    Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

  • Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA]
    Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.

  • Działalność nierejestrowa – nowy próg przychodów
    Działalność nierejestrowa, czyli nieewidencjonowana, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Sprawdź, jaki przychód możesz osiągnąć z działalności nierejestrowej i jaki ma to wpływ na status osoby bezrobotnej.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA]
    Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy