Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-03-01
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.
W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 48) czytamy: „Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
1) w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
2) z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.”
W przypadku opisanym w punkcie 1) dodatek przysługuje przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek. Wysokość dodatku w tej sytuacji to różnica między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku.
W przypadku opisanym w punkcie 2) dodatek przysługuje w wysokości do 50% zasiłku (50% zasiłku to maksymalna kwota), przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
Warto obejrzeć:
Czytaj także: Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
Ważne! Dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku.
Czy otrzymam dodatek aktywizacyjny będąc na urlopie bezpłatnym?
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że dodatek aktywizacyjny nie przysługuje, jeżeli osoba, której go przyznano przebywa na urlopie bezpłatnym. Przede wszystkim dlatego, że w tym okresie nie ma faktycznie świadczonej pracy.
W wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy*, które nie są źródłem prawa, ale pozwalają lepiej zrozumieć przepisy ustawy, czytamy:
„W sytuacji gdy bezrobotnemu został przyznany dodatek aktywizacyjny, a następnie osoba ta przejdzie na urlop bezpłatny należy wydać decyzję o wstrzymaniu wypłaty dodatku aktywizacyjnego. Po upływie urlopu bezpłatnego dodatek przysługuje nadal, aż do wyczerpania ustawowego okresu jego przysługiwania. Okres urlopu bezpłatnego pochłania okres przysługiwania dodatku aktywizacyjnego i nie podlega przedłużeniu z tego powodu.”
Czytaj także: Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
*Wyjaśnienia Departamentu Rynku Pracy nie stanowią źródła prawa. Urzędy pracy mogą kierować się wewnętrznym regulaminem, obowiązującym w danej placówce.
Szczegółowych informacji na temat świadczeń z urzędów pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Publiczne Służby Zatrudnienia.
Zobacz podobne artykuły:
Dodatek aktywizacyjny a złożenie wniosku Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem, które przysługuje bezrobotnemu z prawem do zasiłku, który albo sam znajdzie pracę, albo zostanie do niej skierowany przez urząd pracy. Stanowi swego rodzaju motywację dla osób, które aktywnie poszukują zatrudnienia. Aby w pełni skorzystać z dodatku aktywizacyjnego, warto wiedzieć, kiedy złożyć wniosek. Dlaczego to takie ważne? Odpowiadamy.
Zasiłek dla bezrobotnych na 365 dni - komu przysługuje? Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, po spełnieniu warunków, co do zasady przysługuje na 180 lub 365 dni. Kto może liczyć na zasiłek przez rok? Odpowiadamy.
Urlop wychowawczy, renta z tytułu niezdolności do pracy a zasiłek dla bezrobotnych Zasiłek dla bezrobotnych - co do zasady - przysługuje osobom, które w trakcie rejestracji w urzędzie pracy udokumentują odpowiedni okres pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jak zatem w świetle przepisów o zasiłku dla bezrobotnych, wygląda kwestia przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy? Odpowiadamy.
Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.
Terminy wpływające na zasiłek dla bezrobotnych [INFOGRAFIKA] Jeśli planujesz rejestrację w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, zwrócić szczególną uwagę na poniższe terminy.
Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!
Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić? Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy.
Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.
Informacje z regionów
-
PUP w Mławie - LG Electronics
07.09.2024 -
PUP Bytów - Ankieta dla pracodawców
06.09.2024