Biofeedback sposobem na sukces w pracy
Metoda ta powstała w ośrodku szkolenia kosmonautów w NASA. Oprócz astronautów korzysta z niej również wielu biznesmenów i wybitnych sportowców, na przykład Adam Małysz. Czy może wpłynąć także na naszą pracę?
EEG Biofeedback (ElektroEncefaloGraf – biologiczne sprzężenie zwrotne) to metoda terapeutyczna, która uczy używania mózgu i poprawia skuteczność jego pracy. Na czym polega? W trakcie spotkania - treningu na głowie pacjenta umieszczane są specjalne elektrody, które wysyłają do komputera informację o aktywności fal mózgowych. Punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia - terapeuta widzi wykres fal mózgowych, a klient grafikę. W dużym skrócie, może to być samochód lub piłka. Im bardziej trenujący jest skupiony, tym szybciej samochód jedzie lub wyżej piłka się odbija. Wszystko to za pomocą mózgu i systemu EEG.
Korzyści wynikające z biofeedback-u
Jakie korzyści może przynieść gra w piłkę bez użycia rąk? Połowa sukcesu to dobry trener. W trakcie ćwiczeń kontrolujący, po przeprowadzeniu diagnozy, wybiera odpowiedni trening. Wprowadzając zmiany oraz zwiększając poziom trudności, modyfikuje go, dostosowuje poziom trudności oraz sprawuje pieczę nad tym, aby działania przyniosły zamierzony efekt. A rezultatem takiego treningu ma być zwiększenie wydajności mózgu, poprawa szybkiego myślenia, koncentracji, zapamiętywania, wyższa kreatywność. Same korzyści, które pozwolą nam odnieść sukces w pracy.
Biofeedback sprawdza się także na poprawę nastroju oraz wpływa na jakość snu. Pozwala zniwelować poziom stresu oraz zwalczyć przyczyny wypalenia zawodowego.
Wszystkie te korzyści osiąga się bez przyjmowania farmakologii, a terapia nie ma działań ubocznych.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: https://poradnia.swidnik.pl/artykuly/metoda-eeg-biofeedback/
Zobacz podobne artykuły:

Benefity pracownicze, czyli co nas motywuje w pracy? Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

Dokąd zmierzasz rynku pracy Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Urlop szkoleniowy. Kiedy możesz z niego skorzystać? Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.

Polacy o pracy „Bez pracy nie ma kołaczy” głosi stara prawda życiowa. Wynika z niej, że tylko dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy możemy coś osiągnąć. Czy właśnie tak o pracy myślą obecnie Polacy? Co nas motywuje do podjęcia zatrudnienia? Przedstawiamy wybrane wyniki ciekawego badania „Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?”.

Допомога громадянам України - Гаряча лінія 19524 Окрім необхідної підтримки щодо місця проживання, харчування чи охорони здоров’я, громадянам України також необхідний доступ до інформації про можливість працевлаштування. При цьому вони можуть використовувати як інформаційні матеріали українською мовою, так і матеріали державних інституцій, які займаються професійною активізацією.

Rynek pracownika – jak go rozumieć? Gdy czytamy analizy dotyczące rynku pracy często pojawia się w nich pojęcie rynku pracownika, który jest przeciwieństwem rynku pracodawcy. I chociaż na próżno jest szukać konkretnej definicji, można określić pewne zjawiska, które świadczą o jego istnieniu. Czym zatem charakteryzuje się rynek pracownika i kiedy możemy o nim mówić?

Prowadzisz instytucję szkoleniową? O tym nie możesz zapomnieć! Posiadanie wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych niesie za sobą obowiązki, o których instytucja szkoleniowa nie może zapomnieć. Podpowiadamy, jakich terminów należy dotrzymać.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – priorytety wydatkowania środków na 2022 rok Pracodawcy, którzy w 2022 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, już teraz mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką urzędy przekażą do dyspozycji pracodawcom to ok. 177 470 tys. zł.