Назад

Zieleń w biurze – dlaczego odgrywa tak ważną rolę?

- Obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy, według badań, potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy - tłumaczy Beata Dziedzic, doświadczona specjalistka w zakresie wprowadzania zieleni do przestrzeni publicznych w wywiadzie dla Zielonej Linii.

Nasz obecny tryb życia zmarginalizował kontakt z naturą. Z pracy przemieszczamy się (zwykle samochodem lub autobusem czy tramwajem) do domu. Czasami wychodzimy w tygodniu na basen czy na siłownię. Jednak wszystkie te miejsca to zamknięte przestrzenie, w których brakuje zieleni. Co to oznacza dla naszego organizmu?

 

Skutki braku kontaktu z naturą

 

W sytuacji, gdy mamy ograniczony kontakt z naturą, roślinnością żywą, zwykle czujemy się gorzej – pogarsza się przede wszystkim nasze samopoczucie. Dodatkowo obniża się poziom koncentracji, łatwiej popadamy w irytację, jesteśmy rozdrażnieni. Zmniejsza się nasza kreatywność, a nawet chęć do życia. W efekcie łatwo wówczas o stany depresyjne.

Tak więc brak kontraktu z naturą negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak temu zaradzić?

 

Zdrowe biuro

 

Wystarczy częściej przebywać na świeżym powietrzu, natomiast w przestrzeniach zamkniętych wprowadzić więcej żywej roślinności.

- Badania naukowe wskazują, iż w otoczeniu zieleni ludzie czują się szczęśliwsi, bardziej zrelaksowani, więc pierwszym benefitem będzie wpływ na obniżenie stresu pracowników i polepszenie ich samopoczucia, nastroju, łagodzenie sytuacji konfliktowych. Rośliny produkują tlen i nawilżają powietrze oraz w dużej ilości wspomagają oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych wydzielanych przez wykładziny, meble czy urządzenia elektroniczne. Zmniejszają też ilość smogu elektromagnetycznego. Lepsze powietrze to mniej problemów zdrowotnych z układem oddechowym, skórą czy oczami – wyjaśnia Beata Dziedzic zajmująca się m.in. projektowaniem ogrodów wertykalnych. Co więcej - Obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy, według badań, potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy. Pomaga skupić się w biurze i zmniejszyć ilość dystrakcji, a przy okazji jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, dzięki czemu pracownicy mają poczucie przebywania w przyjaznej eko-przestrzeni, co daje poczucie harmonii – tłumaczy specjalistka.

W jaki sposób wprowadzić zmiany w przestrzeni zamkniętej, by dała ona odpowiednie efekty/ Jakie rośliny zastosować oraz jak wiele ich potrzeba, by np. oczyścić powietrze ze smogu? O tym Beata Dziedzic opowiedziała w wywiadzie dla Zielonej Linii.

Więcej przydatnych artykułów nt. rynku pracy oraz ciekawostek dotyczących życia zawodowego można znaleźć na profilu Facebookowym, Twitterze oraz Instagramie Zielonej Linii.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Na co zwrócić uwagę urządzając biuro w domu?
    Możliwości, które daje Internet sprawiły, że praca z domu stała się opcją, z której korzystają niektórzy pracownicy. Czas pandemii znacznie spopularyzował pracę zdalną. Od marca 2020 r. wielu pracowników na dobre przeniosło biuro do własnego mieszkania. Nie wiadomo jaki procent z nich wróci do biura w siedzibie firmy. Wiadomo, że część z pracowników pozostanie w swoim home office na stałe albo będzie korzystać z systemu hybrydowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając biuro domowe.

  • Pracodawcy w Polsce nie chcą kontynuować pracy zdalnej. Prawie 9 na 10 pracowników wróci do siedzib firm
    Polscy przedsiębiorcy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej i deklarują, że 88% pracowników wróci do wykonywania zadań w siedzibie firmy. Propozycję pracy w modelu hybrydowym otrzyma tylko 9% kadry, przy czym zaledwie 5% z tej grupy będzie miało możliwość realizowania obowiązków poza organizacją przez większą część tygodnia. Wynika to przede wszystkim z obaw o dobre samopoczucie pracowników oraz jakość współpracy w zdalnych zespołach.

  • Powrót do pracy w biurze – kłopot czy wybawienie? 7 wskazówek dla menedżerów, jak z sukcesem przeprowadzić ten proces
    Po ponad roku od chwili, kiedy za sprawą pandemii pracownicy z dnia na dzień musieli przejść na pracę zdalną, nadszedł czas, gdy firmy zaczynają zachęcać pracowników do powrotu do biur. Czy pracownicy chcą rzeczywiście tego powrotu? Czy oznacza to dla nich wyczekiwany powrót do utraconej normalności? A może obawiają się chwili, kiedy powrót do biura okaże się koniecznością? Liczne badania i sondaże opinii pracowników wskazują, że odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Dlatego Great Place to Work® zachęca, aby proces powrotu do biur przeprowadzać stopniowo.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy