Назад

Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-09-09

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.

Na podstawie jakiego dokumentu (legalizującego pracę) można zatrudnić obywatela Ukrainy?

Od wybuchu wojny, czyli od lutego 2022 r., obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce mogą pracować na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Nie ma tu znaczenia, czy obywatel Ukrainy przyjechał do Polski przed 24 lutego 2022 r. czy po tej dacie.

Nadal pracę obywateli Ukrainy legalizują również zezwolenie na pracę oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. W przypadku tych dokumentów obywatele Ukrainy muszą legitymować się odpowiednim tytułem pobytowym: wizą, zezwoleniem na pobyt czasowy, pobytem w ramach ruchu bezwizowego.

 

Czy obywatel Ukrainy, który ma nadany PESEL ze statusem UKR może pracować w Polsce na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub na zezwoleniu na pracę?

Nie. Obywatele Ukrainy, którzy mają status UKR mogą pracować jedynie na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

 

Do kiedy obywatel Ukrainy może pracować na powiadomieniu?

Powiadomienie nie ma określonego terminu, w którym cudzoziemiec może na nim pracować. Pracodawca określa jedynie początkową datę zatrudnienia. O ile nie następują okoliczności, które wymagają wysłania kolejnego powiadomienia, w świetle obecnych przepisów cudzoziemiec może pracować na nim bez ograniczeń czasowych.

 

Czytaj także: Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.

 

Jakie okoliczności, zmiany w warunkach zatrudnienia, wymagają wysłania kolejnego powiadomienia? 

Zgodnie z przepisami, podmiot powierzający wykonywanie pracy składa ponownie powiadomienie w terminie 7 dni od wystąpienia następujących okoliczności:

1) zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy lub

2) zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lub

3) zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub

4) obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.

 

Czy na powiadomieniu o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy mogą pracować wyłącznie obywatele Ukrainy?

Co do zasady na powiadomieniu mogą pracować wyłącznie obywatele Ukrainy. Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek, ponieważ przepisy ustawy specjalnej stanowią, że ilekroć w ustawie jest mowa o obywatelu Ukrainy, rozumie się przez to także nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego:

1) małżonka obywatela Ukrainy,

2) małoletnie dziecko obywatela Ukrainy,

3) małoletnie dziecko małżonka obywatela Ukrainy

- o ile przybyli oni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i nie są obywatelami polskimi ani obywatelami innych niż Rzeczpospolita Polska państw członkowskich Unii Europejskiej.

Tak więc, jeżeli np. obywatel Gruzji jest mężem Ukrainki i w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie przyjechał do Polski, może być również zatrudniony na powiadomieniu.

 

Czytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca – podstawowe informacje

 

Czy ustawa specjalna wydłuża ważność dokumentów pobytowych obywateli Ukrainy?

Tak. Zarówno okres ważności wiz, jak i zezwoleń na pobyt czasowy oraz kart pobytu, które straciły ważność po 23 lutego 2022 r. ulega przedłużeniu z mocy prawa do 30 września 2025 r. Wiza w okresie przedłużenia okresu ważności nie uprawnia do przekraczania granicy. Podobnie karta pobytu w okresie, na jaki uległ przedłużeniu okres jej ważności nie uprawnia do przekraczania granicy.

Również pobyt w ramach ruchu bezwizowego, który zakończył się po 23 lutego 2022 r. uznaje się za legalny do dnia 30 września 2025 r.

Pełna lista wydłużonych pobytów obywateli Ukrainy znajduje się w art. 42 ustawy specjalnej.

 

Czy ustawa specjalna wydłuża ważność dokumentów legalizujących pracę obywateli Ukrainy – zezwoleń na pracę, oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?

Nie.

 

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
    Jednym z obowiązków pracodawcy, który powierza pracę cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca. W jakim terminie? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Czy trzeba informować o zakończeniu pracy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy