Назад

Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego

Sprawdź, kiedy wypłata wynagrodzenia nie wpłynie na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

Zarejestrowane osoby bezrobotne zobowiązane są zgłosić podjęcie zatrudnienia i wyrejestrować się, bez względu na rodzaj podpisanej umowy oraz wysokość wynagrodzenia. Muszą również informować urząd pracy o otrzymanym przychodzie (pieniądze otrzymane z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, np. z tytułu wynajmu mieszkania). Przychód przekraczający połowę minimalnego wynagrodzenia skutkuje wyrejestrowaniem z urzędu pracy.

Przepisy przewidują jednak możliwość otrzymania wynagrodzenia w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych bez utraty statusu.

 

Zaległe wynagrodzenie

 

-Czy otrzymanie zaległego wynagrodzenia z umowy o dzieło/zlecenie powoduje utratę statusu bezrobotnego? Zarejestrowałam się jako bezrobotna w sierpniu, prawdopodobnie w październiku otrzymam wynagrodzenie z umowy o dzieło, zawartej w pierwszej połowie roku. Czy otrzymanie przelewu z umowy zawartej przed rejestracją, na podstawie rachunku również wystawionego przed rejestracją, powoduje, że utracę status bezrobotnego? – zapytała nas pani Kasia.

Wypłata zaległego wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość, nie wpływa na status osoby bezrobotnej. Nie trzeba również zgłaszać do urzędu otrzymanego wynagrodzenia.

 

Wypłata trzynastki

 

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, potocznie nazywane trzynastką, powinno być wypłacone do końca I kwartału przypadającego po roku, w którym powstało prawo do jego wypłaty. Osoby uprawnione do trzynastki, które są już zarejestrowane w urzędzie pracy, nie powinny obawiać się utraty statusu. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy