"Working and living in Poland" – nowoczesna platforma informacyjna dla cudzoziemców i przedsiębiorców
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy realizuje projekt pt.: „Working and Living in Poland” – wielokanałowa platforma obsługi cudzoziemców, nr FERS.04.10-IP.06-0002/24, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Dofinansowanie projektu z UE: 26 700 000,00 PLN
Okres realizacji projektu: 01.01.2025 r. – 31.12.2027 r.
Założeniem projektu jest rozwiązanie problemu rozproszonych informacji dotyczących pracy i życia w Polsce, na który od dawna zwracają uwagę instytucje, organizacje pozarządowe i administracja państwowa. Projekt odpowiada również na zgłaszany brak stabilnego finansowania dla wielu istniejących portali internetowych.
W odpowiedzi na te wyzwania, w ramach projektu powstanie Content Hub – kompleksowe centrum wiedzy. Jego zadaniem będzie dostarczanie aktualnych i wszechstronnych informacji oraz wsparcia dla wszystkich zainteresowanych tematyką migracji do Polski.
Cel projektu
Celem głównym projektu jest stworzenie platformy, która umożliwi uzyskanie w jednym miejscu kompleksowych informacji na temat zasad pracy, warunków życia oraz możliwości rozwoju zawodowego w Polsce. Projekt zakłada modernizację i rozwój istniejącego wielokanałowego systemu obsługi klienta typu contact centre, wykorzystywanego przez Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia, oraz wyodrębnienie w jego ramach modułu dotyczącego pracy i życia w Polsce z uwzględnieniem warunków zatrudnienia cudzoziemców, przepisów o dostępie do polskiego rynku pracy oraz możliwości rozwoju kariery i przedsiębiorczości.
Cele szczegółowe projektu obejmują:
- zgromadzenie i aktualizację zasobów informacyjnych wykorzystywanych przez Publiczne Służby Zatrudnienia (PSZ) oraz inne instytucje publiczne świadczące usługi na rzecz migrantów,
- stworzenie wielokanałowego i wielojęzycznego, inteligentnego rozwiązania contact centre (CC), integrującego kompleksowe informacje i dostarczającego je klientom,
- stworzenie wiarygodnego źródła informacji dla cudzoziemców, pracodawców, instytucji publicznych i podmiotów prywatnych wspierających migrantów oraz upowszechnienie informacji o pracy i życiu w Polsce.
Grupa docelowa projektu
Projekt adresowany jest do cudzoziemców migrujących lub planujących migrację w celach zarobkowych do Polski, pracodawców poszukujących pracowników cudzoziemskich, instytucji rynku pracy oraz innych podmiotów publicznych i prywatnych, w gestii których znajduje się tematyka migracyjna.
Potrzeba realizacji projektu
Za potrzebą realizacji projektu stoją istniejące bariery informacyjne m.in. w kwestiach:
- dostępu cudzoziemców do kompleksowych informacji na temat warunków pracy i życia w Polsce,
- kompleksowej bazy wiedzy dla pracodawców chcących zatrudnić cudzoziemca,
- kompilacji wiedzy z obszarów działania różnych instytucji publicznych dotyczących migrantów,
- dotarcia przez osoby zainteresowane do kompleksowych, rzetelnych informacji nie tylko na temat warunków i możliwości zatrudnienia cudzoziemców, ale i niezbędnych do właściwego zaplanowania procesu przenosin i organizacji życia w Polsce.
Realizowane działania i planowane rezultaty
Do głównych działań projektu zaliczają się:
- modernizacja i poszerzenie zakresu merytorycznego obsługiwanego przez Zieloną Linię o powyższe informacje,
- przeprowadzenie analizy funkcjonujących stron internetowych zawierających informacje przydatne dla migrantów,
- dostosowanie wybranych stron internetowych instytucji publicznych i innych podmiotów do potrzeb migrantów zarobkowych.
W ramach projektu stworzone zostaną platforma internetowa oraz system CC umożliwiający sprawną i masową obsługę klientów w modelu wielokanałowym i wielojęzycznym.
Rezultatem ma być rzetelne, kompleksowe narzędzie informacyjne dla cudzoziemców, w tym osób migrujących w celach zarobkowych.
Projekt oraz wypracowane w jego ramach produkty są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniona jest także równość kobiet i mężczyzn w dostępie i możliwości skorzystania z usług objętych zakresem projektu.

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Trwa budowa serwisu internetowego „Working and living in Poland” – platformy wspierającej cudzoziemców w Polsce W ramach realizowanego przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (DRP MRPiPS) oraz Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy (KG OHP) projektu pn. „Working and living in Poland” (numer projektu: FERS.04.10-IP.06-0002/24), trwają prace nad stworzeniem nowoczesnego serwisu internetowego poświęconego życiu i pracy w Polsce.

Working and living in Poland - spotkanie 9 kwietnia 2025 r. W środę 9 kwietnia 2025 roku w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się II spotkanie z przedstawicielami instytucji publicznych oraz innymi jednostkami dot. współpracy przy tworzeniu treści na portalu Working and living in Poland.

I spotkanie dotyczące współpracy przy tworzeniu treści na portal Working and living in Poland W środę 26 marca 2025 roku w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się I spotkanie z przedstawicielami instytucji publicznych oraz innymi jednostkami dot. współpracy przy tworzeniu treści na portalu Working and living in Poland.