Urzędy pracy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-03-03
W związku z trudną sytuacją za naszą wschodnią granicą, wielu Ukraińców przybywa do Polski w poszukiwaniu schronienia. Urzędy pracy, zarówno powiatowe, jak i wojewódzkie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uchodźców, którzy chcieliby podjąć pracę w Polsce, oferują pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Na jakie wsparcie mogą liczyć cudzoziemcy i gdzie powinni go szukać?
Uchodźcy z Ukrainy mają kilka możliwości uzyskania pomocy z urzędów pracy – 340 powiatowych i 16 wojewódzkich. Wsparcie dotyczy znalezienia pracy, zarówno przez pośrednictwo pracy, jak i poradnictwo zawodowe.
Osoby zainteresowane znalezieniem pracy mogą nawiązać kontakt telefoniczny bezpośrednio z urzędem pracy lub z ogólnopolską infolinią urzędów pracy, Zieloną Linią – tel. 19524.
Uchodźcy mogą również udać się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia i ustali sytuację i potrzeby każdej osoby indywidualnie. Zapyta m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca byłaby interesująca, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze. Na takie spotkanie z doradcą warto zabrać, jeśli się posiada, dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego.
Oferty pracy
Osoby zainteresowane znalezieniem pracy w Polsce mogą również samodzielnie przeglądać oferty pracy. W tym celu najlepiej skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu.
Można również zainstalować bezpłatną aplikację ePraca, która w łatwy i intuicyjny sposób umożliwia przeglądanie ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP (Centralna Baza Ofert Pracy). Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy). Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z systemem iOS.
Osoby, które wolą bezpośredni kontakt mogą skorzystać z pomocy pracownika urzędu pracy, który przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).
Inna pomoc
Uchodźcy z Ukrainy mogą również liczyć na inną pomoc pracowników urzędów pracy. Dotyczy ona np. informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji lub zasad zatrudnienia cudzoziemców w RP. Urzędnik wskaże przydatne strony internetowe, na których informacje są w języku ukraińskim.
Pracownik urzędu po zapoznaniu się z sytuacja prawną cudzoziemca (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec, czy pracodawca).
Aktualnie trwają prace legislacyjne, przygotowywana jest specustawa, która ułatwi zasady zatrudniania uchodźców z Ukrainy.
Poradnictwo zawodowe w urzędach pracy
Uchodźcy z Ukrainy mogą również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc, należy zadzwonić lub udać się do urzędu pracy. Wsparcie takie obejmuje:
- wybór odpowiedniego zawodu,
- zmianę kwalifikacji,
- podjęcie pracy,
- zbadanie kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
- zaplanowanie rozwoju kariery zawodowej.
O bieżącej sytuacji dotyczącej pobytu i zatrudnienia obywateli Ukrainy będziemy informować po wejściu w życie specustawy.
Informacje w języku polskim i ukraińskim znajdują się w poniższych ulotkach, przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:
Ulotka Zatrudnianie cudzoziemców UA
Przydatne strony internetowe:
https://www.gov.pl/web/granica - informacje o pomocy państwa polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukraińskim)
https://lang-psz.praca.gov.pl/uk - dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracy
https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 - informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy)
https://oferty.praca.gov.pl/ - baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim)
https://eures.praca.gov.pl - baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński)
https://pomagamukrainie.gov.pl/ - rządowy mechanizm koordynowania pomocy humanitarnej
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – nowe obowiązki dla pracodawców od 1 czerwca Od 1 czerwca 2025 r. zaszły istotne zmiany w przepisach, które regulują zatrudnianie cudzoziemców. Wprowadzono nowe zasady dotyczące składania oświadczeń, zezwoleń oraz obowiązków informacyjnych pracodawców.

Zezwolenie na pracę sezonową a zakwaterowanie cudzoziemca Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może zapewnić mu zakwaterowanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wskazujemy najważniejsze sprawy, o których powinien pamiętać pracodawca, zanim zapewni cudzoziemcowi zakwaterowanie w ramach pracy na zezwoleniu na pracę sezonową.

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Legalizacja pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pracę cudzoziemca w Polsce?