Назад

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-08-19

Kończysz urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy? Zastanawiasz się, ile urlopu wypoczynkowego ci przysługuje? Podpowiadamy, jak go wyliczyć!

Najczęściej po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, zarówno pracownicy powracający do pracy jak i ci, którzy chcą skorzystać z urlopu wychowawczego, wykorzystują zaległy urlop wypoczynkowy. 

Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy i wynosi 20 lub 26 dni w ciągu roku. Ile urlopu przysługuje pracownikowi, którego przez rok nie było w pracy, bo korzystał z urlopu na dziecko?

 

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

 

Korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Pracownikowi więc, pomimo roku nieobecności, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Te dwa urlopy związane z rodzicielstwem nie skracają urlopu wypoczynkowego. W przeciwieństwie do urlopu wychowawczego. Tu sytuacja kształtuje się różnie.

 

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

 

Od daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego zależy, czy urlop wypoczynkowy za dany rok będzie przysługiwał.

Zanim omówimy to na przykładach, należy jeszcze przypomnieć, że w przypadku pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracownika w ciągu roku kalendarzowego po nieobecności z tytuły urlopu wychowawczego trwającej co najmniej 1 miesiąc stosuje się zasadę proporcjonalnego ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Jeśli więc urlop wychowawczy rozpoczyna się najwcześniej od 2 stycznia, prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje w pełnym wymiarze, 20 lub 26 dni. Prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze przysługuje ponieważ urlop wychowawczy rozpoczął się po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu.

W przypadku, gdy urlop wychowawczy rozpoczyna się 2 stycznia 2019 r. i zakończy się 31 grudnia 2020 roku. Za ten rok pracownikowi będzie przysługiwało 20 lub 26 dni urlopu, a za rok 2020 urlop wypoczynkowy nie będzie przysługiwał.

W razie urlopu wychowawczego przypadającego w okresie od 2 stycznia 2019 roku do 31 marca 2021 r., urlop wypoczynkowy za 2019 r. będzie przysługiwał w pełnym wymiarze, za 2020 r. urlop nie przysługuje, a za rok 2021 urlop wypoczynkowy będzie naliczony proporcjonalnie (zostanie pomniejszony o styczeń, luty i marzec).

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Okresy wpływające na wymiar urlopu
    Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy