TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Назад

Testy psychometryczne w procesie rekrutacji

Testy psychometryczne w procesie rekrutacji

Coraz częściej pracodawcom przestaje wystarczać samo zapoznanie się z CV kandydata i tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Zależy im na jak najlepszym poznaniu przyszłego pracownika. W związku z tym, niezwykle popularnym narzędziem w rekrutacji są… testy psychometryczne.

Na czym polegają te testy? Są to gotowe zadania do rozwiązania na kartce papieru lub komputerze, na ogół ułożone w formie testu wielokrotnego wyboru. Najczęściej składają się z pytań lub twierdzeń, do których kandydat ma się ustosunkować. Są także pytania, w których trzeba np. wybrać element dopełniający graficzny ciąg. Stosowane są z innymi metodami selekcji przed rozmową kwalifikacyjną. Aby wziąć udział w dalszym etapie rekrutacji, należy uzyskać z testów określony wynik, który porównywany jest z wynikami innych.

Cel testów psychometrycznych

Testy tego typu mają na celu dogłębne poznanie kandydata do pracy. Zapoznanie się z CV pozwala pracodawcy uzyskać wiedzę na temat posiadanego przez przyszłego pracownika wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Pozycja z dodatkowymi informacjami w CV nie daje rekruterowi, aż tak szerokich informacji, jakie mogą zaważyć na ewentualnej współpracy, a pierwsze wrażenie czasem może być mylące. W tym wypadku pomocne są testy psychometryczne. Pozwalają one nie tylko zweryfikować poziom znajomości komputera lub języków obcych, ale znakomicie nadają się też do zbadania poziomu inteligencji kandydata, jego temperamentu, potencjału, umiejętności, predyspozycji, motywacji czy też cech charakteru.

Przykładowe testy

Serwisy internetowe na swoich stronach oferują różnego rodzaju testy: werbalne, logiczne, analityczne, które umożliwiają kandydatom przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, a pracodawcom zdiagnozowanie kandydata.

Testy werbalne mają na celu sprawdzenie kandydata pod kątem zdolności logicznego myślenia i prawidłowego wyciągania wniosków. Składają się z tekstów i przypisanych do nich pytań lub stwierdzeń. Należy dokonać oceny, czy zadania są fałszywe, prawdziwe, czy może na podstawie tekstu nie można wyciągnąć jednoznacznego wniosku. Mogą również pojawić się zadania, w których należy wskazać logiczne związki między wyrazami.

Testy numeryczne to zadania do wykonania przy użyciu podstawowych działań matematycznych w określonym, na ogół krótkim, czasie.

Osoby, które ubiegają się o pracę, mogą spotkać się różnymi rodzajami tych testów. Z tego względu warto wcześniej rozwiązać kilka przykładowych, dostępnych w internecie. Analiza wyniku może okazać się przydatna zarówno w  poszukiwaniu pracy, jak również zdobyciu wymarzonego stanowiska.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.