TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Назад

Sklep internetowy sposobem na biznes

Sklep internetowy sposobem na biznes

Myślisz o własnej działalności? Nie masz pomysłu? A może sklep internetowy...

Pierwszy krok

Jak w przypadku każdego biznesu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest pomysł na działalność. Na początku należy ustalić, jakimi produktami będziemy handlować  - najlepiej wybrać jedną lub klika grup produktów, określić potencjalnych klientów i opracować ofertę handlową oraz promocję.

W przypadku sprzedaży produktów kupionych, tzw. odsprzedaży, jeszcze przed startem warto nawiązać współpracę z dostawcami. Można powiedzieć, że modnym systemem sprzedaży wśród sklepów internetowych jest dropshiping, czyli rodzaj pośrednictwa w sprzedaży. Polega on na tym, że w transakcji biorą udział kupujący, sprzedający oraz dostawca towaru, który dostarcza go bezpośrednio do kupującego bez udziału sprzedającego. Rolą sprzedającego w takim przypadku jest jedynie zebranie zamówień i przesłanie do dostawcy, który prześle klientowi towar. Co ciekawe, nabywca nie otrzymuje informacji, że przesyłka nadana jest przez inną osobę niż sprzedający.

Sprawy urzędowe

Kiedy pomysł na biznes już jest i kontakty zostały nawiązane, czas przejść do działań urealniających funkcjonowanie działalności. W tym celu wystarczy komputer, dostęp do internetu i kilka minut, o ile oczywiście wcześniej ustaliliśmy nazwę firmy oraz wybraliśmy formę opodatkowania. Aby założyć firmę, nie trzeba już chodzić od okienka do okienka w urzędach, na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można złożyć wniosek. Wraz ze składanym wnioskiem składamy zgłoszenie o wpis do rejestru REGON, nadanie numeru NIP, zgłoszenie jako płatnika składek do ZUS lub KRUS oraz oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.

Wszystkie formalności załatwiane za pośrednictwem platformy CEIDG są zwolnione z opłat.

Miejscem zakupu w przypadku tego rodzaju działalności jest strona internetowa. Zakładając taki sklep, można skorzystać z istniejących rozwiązań typu open source lub zamówić specjalne, autorskie oprogramowanie odpowiadające naszym potrzebom. Drugi wariant jest oczywiście bardziej kosztowny, ale jednocześnie bardziej korzystny. Jako zamawiający możemy od początku wdrażać swoje idee i funkcjonalności.

Dekalog uczciwego sprzedawcy internetowego

Sprzedawcy powinni zadbać o jasne i przejrzyste treści dokumentów prawnych sklepu: formularzy zamówień, regulaminów, informacji o odstąpieniu, wszystkich cen i opłat, terminie i sposobie dostawy, miejscu i sposobie reklamacji. Zakupiony towar powinien być zgodny z umową.

Pamiętaj, prowadząc sklep internetowy, zobowiązany jesteś zarejestrować w GIODO zbiór danych. Adres dostarczenia produktu wskazany przez zamawiającego nie podlega bowiem zwolnieniu z obowiązku rejestracji.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.