Назад

PUP Kamień Pomorski - Zezwolenia na pracę sezonową

Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe.

Zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca jest wydawane na wniosek polskiego podmiotu powierzającego pracy cudzoziemcowi.

Decyzję wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy.

Pracodawca składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce stałego pobytu;
 
We wniosku pracodawca określa, m.in. wysokość wynagrodzenia cudzoziemca,  które nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku, wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, datę wjazdu cudzoziemca na terytorium państw obszaru Schengen, oświadczenie podmiotu, ze zapewnia cudzoziemcowi zakwaterowanie albo że wedle wiedzy cudzoziemiec zapewnia sobie zakwaterowanie we własnym zakresie. Składając wniosek pracodawca dołącza również dowód dokonania wpłaty w wysokości 30 zł.

Różne ścieżki postępowania - w zależności od tego, czy cudzoziemiec jest już w Polsce, czy dopiero zamierza wjechać w celu pracy sezonowej.

Postępowanie różni się w zależności od tego, czy cudzoziemiec jest już w Polsce i posiada tytuł pobytowy umożliwiający wykonywanie pracy w Polsce, czy dopiero będzie ubiegał się o wjazd do Polski - na podstawie wizy w celu wykonywania pracy sezonowej, bądź w ramach ruchu bezwizowego w związku z pracą sezonową.

Więcej informacji znajduje się na stronie urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim, 18.07.2025 r.

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.