Obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-08-24
Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jakie obowiązki wiążą się z utrzymaniem statusu!
Myśląc o rejestracji, często widzimy tylko korzyści płynące z posiadania statusu – prawo do zasiłku, ubezpieczenie zdrowotne, finansowanie form wsparcia. Korzystanie z usług urzędu pracy wiąże się również z obowiązkami wobec urzędu. Niewywiązanie się z przepisów może grozić nie tylko wyrejestrowaniem, ale nawet karą grzywny.
Wizyty obowiązkowe
Osoba bezrobotna, w zależności od indywidualnej sytuacji, w różnej częstotliwości zobowiązana jest zgłaszać się do urzędu w celu tzw. potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie i nieusprawiedliwienie nieobecności w ciągu 7 dni kalendarzowych skutkuje utratą statusu. Okres karencji, w zależności od tego czy bezrobotny nie stawił się pierwszy raz czy kolejny, wynosi 120, 180 lub 270 dni.
Wyjazd za granicę
Zarejestrowany bezrobotny powinien pozostawać w dyspozycji urzędu pracy. Wyznaczona wizyta nie oznacza, że do jej terminu urząd nie może skontaktować się z bezrobotnym. Może zadzwonić lub wysłać list z informacją o wcześniejszym terminie wizyty, np. w związku z pozyskaniem odpowiedniej oferty pracy. Dlatego wyjazd wymaga zgłoszenia do urzędu jeszcze przed. W przypadku pobytu przekraczającego 10 dni kalendarzowych należy się wyrejestrować.
Podjęcie zatrudnienia
O każdej podjętej pracy należy informować urząd pracy. Nie ma znaczenia rodzaj umowy: o pracę, zlecenie czy o dzieło oraz wysokość wynagrodzenia. Na poinformowanie przepisy dają 7 dni kalendarzowych. Niewywiązanie się z obowiązku, w razie kontroli urzędu, grozi karą grzywny – minimum 500 zł.
Podjęcie wolontariatu lub podpisanie umowy o praktyki absolwenckie również wymaga zgłoszenia. Umowy te nie powodują jednak utraty statusu, chyba że wynagrodzenie na praktykach przekracza 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku posiadania prawa do zasiłku - połowy minimalnego wynagrodzenia.
Poinformować urząd pracy należy również o dodatkowych przychodach, np. z tytułu wynajmu mieszkania lub wygranej. W przypadku, gdy przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia (1050 zł brutto) osoba bezrobotna podlega wyrejestrowaniu.
Choroba
Problemy ze zdrowiem uniemożliwiające podjęcie zatrudnienia, pobyt w szpitalu - wymagają poinformowania urzędu pracy. O niezdolności należy poinformować w ciągu 2 dni kalendarzowych, a na doniesienie zwolnienia – wystawionego na urząd pracy (z NIP-em urzędu), bezrobotny ma 7 dni kalendarzowych.
To tylko nieliczne obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej względem urzędu pracy. Spis wszystkich obowiązków znajdziesz na naszej stronie.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Choroba na bezrobociu Choroba bezrobotnego

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?
W prawie
-
-
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
16.05.2025
Rynek pracy w mediach
-
O równości rodzicielskiej w Polsce
28.05.2025 -
Warto dbać o pracowników z zagranicy
28.05.2025