TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Назад

Idealny pracownik, czyli jaki?

Idealny pracownik, czyli jaki?

Szukasz pracy? Masz wiedzę, wykształcenie i pracę, ale chciałbyś ją zmienić? A może od dawna marzysz o awansie i na marzeniach się kończy? Każdy z nas chciałby być idealnym pracownikiem, takim, którego pracodawca szanuje, ceni i mu ufa. Jak to zrobić?

Potencjał drzemie w każdym z nas. Ogromne znaczenie w tym wypadku ma osobowość. Trochę na przekór funkcjonującemu w branży HR-owej powiedzeniu o tym, że pracowników zatrudnia się za kompetencje, a zwalnia za osobowość. Obecnie, w dobie rozwoju networkingu, osobowość zyskuje na znaczeniu, kompetencje są ważne, ale cechy charakteru bywają ważniejsze…

Czego oczekują pracodawcy?

Większość oczekiwań menedżerów zamyka się w  formule SWAN i planie 4E. O co w nich chodzi?

Formuła SWAN została stworzona przez Briana Triacy, który wyróżnił cztery cechy idealnego kandydata do pracy. Na zestaw cech pracownika idealnego składają się więc: S, czyli smart (inteligentny), W – working hard (ciężko pracujący), A jak ambitious (ambitny) oraz N – nice (miły). Dlaczego akurat te cechy Triacy uznał za najważniejsze? Inteligencja raczej nikogo nie dziwi. Pracownik, który jest elokwentny, bystry, to korzystny nabytek w firmie. Taka osoba nie tylko potrafi dobrze wykonywać swoje zadania, ale często też jest innowacyjna, kreatywna oraz pozytywnie wpływa na cały zespół. „Smart kandydat” w trakcie rozmowy z szefem jest partnerem, potrafi podjąć dyskusję i zawsze znaleźć odpowiednie argumenty do poparcia tez, jakie wypowiada.

Ciężka praca zazwyczaj przynosi oczekiwane rezultaty. Z tego względu „working hard” – to kolejna z ważnych cech, które cenią sobie pracodawcy. Dlaczego? Nikt nie lubi leni. Nie tylko bowiem wpływają negatywnie na swój dział, ale często psują też atmosferę w miejscu pracy, ukazując negatywne wzorce. Za ich przyczyną firma może ponosić straty.

Ambicje mają duże znaczenie dla pracodawców ze względu na to, że pracownik, który je posiada, bardzo często wykonuje swoje obowiązki najlepiej, jak potrafi. Ma wyznaczony cel w życiu, do którego dąży. Aby go osiągnąć niejednokrotnie musi ciężko pracować, ale to waśnie ambicja daje mu siłę. Ponadto osoby ambitne często zarażają swoja postawą środowisko, w którym się znajdują, budując w ten sposób pozytywne wzorce i podnosząc jakość pracy. Osoby ambitne zwykle są konkretne, wiedzą czego chcą, znają swój cel. Z takimi osobami łatwiej się pracuje i szybciej realizuje cele.

Ostatnia z istotnych cech to bycie osobą miłą. Banalne? Niekoniecznie. To, w jaki sposób podchodzimy do świata, do wykonywania obowiązków służbowych, udziela się także współpracownikom. Każdy z nas lubi przebywać z osobami sympatycznymi, pozytywnie nastawionymi do świata. Praca w miłej atmosferze znacząco wpływa na efektywność wykonywanych działań – i to właśnie cenią sobie pracodawcy najbardziej.

SWAN to nie wszystko

Jack Welch, który pełnił funkcję dyrektora generalnego  General Electric, na bazie własnych doświadczeń stworzył plan 4E. W jego ramach podkreślił znaczenie takich cech jak: pozytywna energia (Energy); umiejętność stymulowania innych (Energize); odwaga do podejmowania trudnych decyzji (Edge) i umiejętność realizacji powierzonych celów (Execute). Te wszystkie cechy oczywiście powinny iść w parze z doświadczeniem i wiedzą. Jeśli porównamy teorie Briana Triacy oraz Jacka Walcha zauważymy wiele podobieństw: osoba ambitna będzie dążyła do realizacji powierzonych celów i powinna też mieć odwagę do podejmowania trudnych decyzji. Taka postawa z kolei stymuluje innych do działania. Bycie osobą miłą zaś pozytywnie wpływa na otoczenie i zaraża innych pozytywną energią.

Optymizm życiowy a życie zawodowe

Osoby, które chciałyby poprawić swoją sytuację zawodową, czerpać satysfakcję z pracy, powinny zacząć od…pracy nad sobą. Bardzo często o tym zapominamy, narzekając na brak pracy lub też zatrudnienie, które nie daje nam satysfakcji. Tymczasem kształtowanie charakteru nie tylko wpływa na jakość życia osobistego, ale też zawodowego. Od czego zacząć? Najprościej od pozytywnego nastawienia do świata, dostrzegania rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, cieszenia się z tego, co mamy. Jeśli będziemy zadowoleni ze swego życia, będziemy budować trwałe relacje, będziemy też silniejsi zawodowo. W ten sposób można budować ambicję, ćwiczyć odwagę i kształtować pozytywne cechy swojego charakteru. Dobrze jest mieć świadomość, że to, jak wygląda nasze życie, także te zawodowe, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.