Назад

Dni wolne od pracy w 2022 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-11-17

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy w Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Sprawdź, w jakie dni przypadają w 2022 roku!

W 2022 roku czeka nas 251 dni pracujących (o 1 mniej niż w roku 2021) oraz 114 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne od pracy oraz weekendy.

 

Święta w 2022 roku

  • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (czwartek)
  • 17 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
  • 18 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
  • 1 maja – Święto Pracy (niedziela)
  • 3 maja – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (wtorek)
  • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela)
  • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (niedziela)
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)

 

Biorąc pod uwagę ilość dni w poszczególnych miesiącach oraz przypadające w tym okresie święta, najwięcej będziemy pracować w marcu (23 dni), a najmniej w styczniu (19 dni). Jedno święto w 2022 roku przypadnie w sobotę, a cztery w niedzielę.

 

Nowe święto państwowe

Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta, które zostanie jeszcze w tym roku dodane do kalendarza świąt państwowych. Chodzi o 27 grudnia, czyli rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Nie oznacza to jednak, że święto będzie dniem wolnym od pracy. Taki wniosek, póki co, nie trafił do Sejmu.

 

Święta przypadające w sobotę

Za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.). Zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zatem, jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo, że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W 2022 roku w niedzielę przypada Święto Pracy 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia i za te dni nie otrzymamy innego dnia wolnego.

 

Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy