Biofeedback sposobem na sukces w pracy
Metoda ta powstała w ośrodku szkolenia kosmonautów w NASA. Oprócz astronautów korzysta z niej również wielu biznesmenów i wybitnych sportowców, na przykład Adam Małysz. Czy może wpłynąć także na naszą pracę?
EEG Biofeedback (ElektroEncefaloGraf – biologiczne sprzężenie zwrotne) to metoda terapeutyczna, która uczy używania mózgu i poprawia skuteczność jego pracy. Na czym polega? W trakcie spotkania - treningu na głowie pacjenta umieszczane są specjalne elektrody, które wysyłają do komputera informację o aktywności fal mózgowych. Punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia - terapeuta widzi wykres fal mózgowych, a klient grafikę. W dużym skrócie, może to być samochód lub piłka. Im bardziej trenujący jest skupiony, tym szybciej samochód jedzie lub wyżej piłka się odbija. Wszystko to za pomocą mózgu i systemu EEG.
Korzyści wynikające z biofeedback-u
Jakie korzyści może przynieść gra w piłkę bez użycia rąk? Połowa sukcesu to dobry trener. W trakcie ćwiczeń kontrolujący, po przeprowadzeniu diagnozy, wybiera odpowiedni trening. Wprowadzając zmiany oraz zwiększając poziom trudności, modyfikuje go, dostosowuje poziom trudności oraz sprawuje pieczę nad tym, aby działania przyniosły zamierzony efekt. A rezultatem takiego treningu ma być zwiększenie wydajności mózgu, poprawa szybkiego myślenia, koncentracji, zapamiętywania, wyższa kreatywność. Same korzyści, które pozwolą nam odnieść sukces w pracy.
Biofeedback sprawdza się także na poprawę nastroju oraz wpływa na jakość snu. Pozwala zniwelować poziom stresu oraz zwalczyć przyczyny wypalenia zawodowego.
Wszystkie te korzyści osiąga się bez przyjmowania farmakologii, a terapia nie ma działań ubocznych.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: https://poradnia.swidnik.pl/artykuly/metoda-eeg-biofeedback/
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Szkolenia przyszłości Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2025 r. Priorytety wydatkowania środków z limitu podstawowego oraz rezerwy Pracodawcy, którzy w 2025 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od końca listopada br. mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Łączna kwota, jaką Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać do dyspozycji urzędom pracy w przyszłym roku, to ok. 415 409 tys. zł.

5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA] Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA] Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA] Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

Rewolucja AI a rynek pracy Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.