Bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-25
W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajduje się określenie „bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych”. Co ono oznacza? Jakie wsparcie jest skierowane szczególnie do bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych? Odpowiadamy.
W art. 2 ust. 1 pkt. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych oznacza bezrobotnego nieposiadającego kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu poświadczonych dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Departament Rynku Pracy):
„Kryterium przesądzającym o posiadaniu kwalifikacji zawodowych w rozumieniu ustawy jest dokument potwierdzający zdany egzamin z zakresu kwalifikacji zawodowej: dyplom, świadectwo lub inny dokument uprawniający do wykonywania zawodu lub poświadczający posiadanie kwalifikacji zawodowych. Np. kwalifikacje zawodowe ma osoba posiadająca potwierdzenie odbycia szkolenia i uzyskania pozytywnego wyniku sprawdzianu w zakresie obsługi koparko-ładowarki. Są one udokumentowane świadectwem i wpisem do książki operatora wydanym na podstawie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych”.
Czytaj także: Prawa stażysty z urzędu pracy
W wyjaśnieniach czytamy też, że zaświadczenia o ukończeniu szkoleń, np. komputerowych, krawieckich, gastronomicznych, handlowych, budowlanych lub prawa jazdy kat. B, wydawane przez instytucje szkoleniowe, nie są dokumentami poświadczającymi posiadanie kwalifikacji w określonym zawodzie występującym w Klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego lub Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokumenty te poświadczają jedynie nabycie wybranych umiejętności potrzebnych do wykonywania określonych zadań lub czynności zawodowych. Dlatego posiadanie takiego zaświadczenia nie dyskwalifikuje bezrobotnego do zakwalifikowania go do kategorii bezrobotnych nie posiadających kwalifikacji zawodowych.
Czytaj także: Renta rodzinna a status bezrobotnego
Za osobę bezrobotną bez kwalifikacji zawodowych uznaje się w szczególności bezrobotnego, który nie przystąpił do egzaminu lub nie zdał egzaminu potwierdzającego posiadanie kwalifikacji zawodowych, mimo że ukończył szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe.
Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki
Jednym ze wsparć, przeznaczonych szczególnie dla osób bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki. Może je otrzymać osoba bezrobotna, właśnie bez kwalifikacji zawodowych, która w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjęła dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych. Dodatkowo, dochód na osobę w rodzinie na dzień rozpoczęcia nauki nie może przekraczać wysokości dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.
Osoba bezrobotna, której przyznano to wsparcie może otrzymywać stypendium (w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych) przez 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Starosta (urząd pracy) może także podjąć decyzję o kontynuacji wypłacania stypendium do momentu ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.
Informacji na temat wsparcia udzielanego przez powiatowe urzędy pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.