TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Назад

„Interim manager” – firmowy James Bond

„Interim manager” – firmowy James Bond

Potrzebujesz wysokiej klasy specjalisty do wykonania zleconego projektu, a nie stać Cię na zatrudnienie go na stałe? Skorzystaj z pomocy menadżera do zadań specjalnych!

Pojęcie „interim management” określa działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez osobę fizyczną (Interim Managera), nakierowane na osiągnięcie konkretnych, ustalonych rezultatów biznesowych w wyznaczonym czasie i zdefiniowane, co do celu i zakresu. W skrócie - zatrudnianie najwyższej klasy specjalisty na określony czas potrzebny do realizacji konkretnego zadania lub projektu.

Kto i dlaczego korzysta z pomocy IM?

Firmy korzystają z pomocy specjalistów, ponieważ ich działania przynoszą efekty finansowe oraz czasowe. Doświadczony pracownik przede wszystkim wchodzi w zespół z czystą kartą – nie jest uwikłany w firmowe układy oraz związany emocjonalnie z pracownikami, co pozwala mu profesjonalnie podejmować decyzje, a przy tym, jako osoba postronna, jest w stanie „zobaczyć więcej”. Jego doświadczenie pozwala pracodawcy zaoszczędzić czas na wdrażanie go do pracy, a w rezultacie szybciej wykonać projekt. Dodatkową korzyścią jest forma współpracy. Wynagrodzenie wypłacane jest na zasadzie premii za osiągnięcie określonego celu.

Wśród firm korzystających z pomocy IM można znaleźć różne branże. Znajdują się wśród nich małe i średnie przedsiębiorstwa oraz korporacje, wśród których rozwiązanie to cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Można wymienić takie branże jak: produkcja, ubezpieczenia, bankowość, nowoczesne technologie, HR, finanse, marketing czy sprzedaż.

Kto może zostać IM?

- Specyfika takiej pracy wymaga silnego zorientowania na cel, umiejętności szybkiego podejmowania trudnych decyzji, a także otwartości na nowe rozwiązania – podkreśla Radosław Szafrański z Michael Page. IM to wysokiej klasy ekspert, posiada udokumentowane, wieloletnie doświadczenie w pracy na najwyższych szczeblach zarządzania, często na poziomie zarządu. Jest praktykiem zarządzania, z dużym doświadczeniem zawodowym wyniesionym z wielu organizacji, które wykorzystuje, aby szybko i sprawnie wejść w nowe struktury. Często jego celem działania jest podniesienie wartości firmy.

Stanowisko IM może być ciekawym pomysłem na przedłużenie aktywności zawodowej menadżerów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i musieli rozstać się ze stałym etatem.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.