Wracasz do pracy po urodzeniu dziecka? Możesz skorzystać z przerwy na karmienie
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-05-29
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy każdej pracownicy karmiącej piersią przysługuje pełnopłatna przerwa na karmienie, wliczana do czasu pracy. Przerwy na karmienie udzielane są na wniosek pracownicy, a pracodawca zobligowany jest do udzielania tych przerw.
Wymiar przerwy na karmienie
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch 30-minutowych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch 45-minutowych przerw w pracy. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
Art. 187 Kodeksu pracy nie określa, w jakich porach pracownica może korzystać z przerw na karmienie. Nie ma więc przeszkód prawnych, aby przerwy na karmienie na wniosek pracownicy zostały wykorzystane w ten sposób, że będzie ona kończyć pracę o godzinę wcześniej lub zaczynać ją o godzinę później (lub o 1,5 godziny w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka).
Przerwa na karmienie a niepełny etat
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
Czytaj także: Planowane zmiany w Kodeksie pracy
Jak długo możesz korzystać z przerwy na karmienie?
Przerwy na karmienie udzielane są na wniosek pracownicy, na podstawie jej oświadczenia, że karmi dziecko piersią. Żaden przepis nie wprowadza ograniczeń czasowych dotyczących korzystania przez pracownicę z tego uprawnienia ani nie uzależnia uprawnienia do przerw od wieku dziecka.
Czy pracodawca może żądać zaświadczenia lekarskiego?
Kodeks pracy nie wymaga przedłożenia pracodawcy stosownego zaświadczenia lekarskiego. Wystarczające powinno być zatem samo oświadczenie pracownicy o karmieniu piersią.
Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Przepisy nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią.
Czytaj także: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Przerwy na karmienie a zakładowy regulamin
Czy zakład pracy może mieć swój wewnętrzny regulamin, który reguluje warunki i sposób udzielania przerw na karmienie? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 9 § 2 Kodeksu pracy, który stanowi, że „postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych”.
W związku z tym wewnętrzne przepisy obowiązujące u pracodawców nie mogą ograniczać uprawnień pracowników wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Mogą natomiast wprowadzać regulacje bardziej korzystne, np. dłuższe przerwy na karmienie.
Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać? Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?

Praca zdalna – przydatne informacje dla pracowników i pracodawców Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie pracy, weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Czy urlop wypoczynkowy przepada? Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

Równoważny system czasu pracy - zasady System równoważnego czasu pracy jest jedną z elastycznych form normowania czasu pracy. Na czym polega i jakie są jego ograniczenia? Sprawdź!

Praca zdalna. Co warto wiedzieć? Pod koniec kwietnia 2023 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które umożliwiają świadczenie pracy zdalnej. Gdzie może być wykonywana taka praca? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy.

Elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców dzieci do lat 8 Pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z elastycznej organizacji pracy. Co oznacza to pojęcie oraz kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.

Trzy zmiany w świadectwie pracy 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy wprowadzono trzy ważne zmiany. Co się zmieniło? Sprawdź!