Sprawdź przyszłego pracodawcę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-22
Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.
Poszukując pracy, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ofertę zatrudnienia, ale i na firmę, która ją zamieściła. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo spełnia Twoje oczekiwania, czy ma stabilną pozycję na rynku, jakie pracownicy mają możliwości rozwoju, czy pracodawca dba o zespół oraz o wzajemne relacje. Od czego zacząć?
Strona internetowa
Zacznij od zapoznania się z historią firmy oraz jej struktury organizacyjnej. Nie chodzi o to, by uczyć się jej na pamięć. Warto zwróć jednak uwagę na kilka aspektów, czyli jak długo firma istnieje na rynku, jakich specjalistów zatrudnia i z jakimi firmami współpracuje.
Rejestry podmiotów gospodarczych
Rejestry CEIDG / KRS również mogą okazać się pomocne podczas weryfikacji potencjalnego pracodawcy. Tutaj przynajmniej masz pewność, że informacje dotyczące typu działalności, zarządu, czy kapitału zakładowego są wiarygodne.
Media społecznościowe
Profile firmowe w mediach społecznościowych to nie tylko kopalnia wiedzy o pracodawcy, ale i doskonałe źródło opinii osób, które miały z nim styczność. Aby mieć pewność, w których serwisach firma jest aktywna, sprawdź dostępne na jej stronie www ikony social media.
Informacje branżowe i rankingi
Częstą motywacją kandydatów do ubiegania się o stanowisko w konkretnej firmie jest jej pozycja na rynku. Przeanalizuj zatem najnowsze rankingi pracodawców i sprawdź, którą pozycję zajmuje oraz jakie nagrody otrzymała. Nie należy też zapominać o opiniach podmiotów i osób działających w tej samej branży. Wybieraj serwisy rzetelne, sprawdzone, w których autorzy opinii podpisują się imieniem i nazwiskiem.
Pracownicy
Jeśli znasz byłego lub obecnego pracownika firmy, zapytaj jaką ocenę wystawiliby swojemu pracodawcy. Można powiedzieć, że pracownik to najlepszy ambasador firmy, a jego opinia stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na zajmowane przez nich stanowiska oraz przebieg kariery w tym przedsiębiorstwie.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
https://www.praca.pl/poradniki/zmiana-pracy/jak-sprawdzac-przyszlego-pracodawce_pr-1387.html
https://www.skanska.pl/ABCrekrutacji/wskazowki-rekrutacyjne/jak-sprawdzic-pracodawce/
Zobacz podobne artykuły:

Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika] Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Dokąd zmierzasz rynku pracy Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku? Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA] Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

Polacy a praca za granicą Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.