Back

Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-04

Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

Dane najnowszej publikacji ManpowerGroup pokazują, że wskaźniki dla polskich pracowników są wyższe od średniej światowej we wszystkich badanych obszarach Indeksu stabilności zawodowej. Krajowe talenty deklarują większy dostęp do odpowiednich technologii i narzędzi (87%), a także częściej zgłaszają, że posiadają wystarczające możliwości, aby zdobyć nowe kwalifikacje (76%). „Global Talent Barometer 2024” jest narzędziem służącym do pomiaru kluczowych parametrów wpływających na dobrostan, satysfakcję z wykonywanej pracy oraz poczucie pewności siebie w miejscu zatrudnienia. Badanie odnoszące się do wskaźnika opiera się na czterech wytycznych: rozwoju zawodowym, możliwościach awansu, doświadczeniu, umiejętnościach oraz dostępie do technologii i narzędzi.

 

Czytaj także: Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.

 

Indeks stabilności zawodowej w Polsce sygnalizuje pozytywną sytuację na rynku pracy. Jednakże organizacje powinny podejmować aktywne działania, aby utrzymać i podnieść ten poziom. Inwestycje w rozwój zawodowy, równość szans, a także dostęp do technologii to kluczowe obszary, które mogą wzmocnić poczucie stabilności wśród pracowników. W obliczu dynamicznych zmian rynkowych oraz technologicznych warto budować środowisko pracy, które pozwala zatrudnionym rozwijać się i adaptować do nowych wyzwań – mówi Marta Szymańska, liderka specjalizacji w Manpower i zaznacza, że współczesny rynek pracy wymaga od firm aktywnego wspierania rozwoju kompetencji członków swoich zespołów.

 

Nowe technologie a stanowiska pracy

Zaawansowane technologie rozwijają się w szybkim tempie, a 87% respondentów potwierdza, że ma dostęp do odpowiednich narzędzi. Jednak wśród pracowników obsługi klienta 76% ankietowanych deklaruje, że dysponuje takimi rozwiązaniami, podczas gdy w grupie specjalistów i menedżerów wskaźnik ten wyniósł 93% - zwraca uwagę ekspertka oraz podkreśla, że wyzwania związane z implementacją nowych technologii różnią się w zależności od stanowiska.

- Pracownicy liniowi mogą mieć trudności ze znalezieniem czasu na naukę, dlatego szkolenia powinny być krótkie, skoncentrowane na praktyce. Specjaliści wymagają zaawansowanych narzędzi, które można dostosować do ich indywidualnych potrzeb, natomiast kadra menedżerska powinna opanować zarządzanie zmianą oraz skuteczne motywowanie zespołów. Na poziomie zarządu kluczowe jest natomiast przyjęcie strategicznego podejścia do wdrożeń, opartego na analizie korzyści i ryzyka – wskazuje Marta Szymańska.

 

Inwestycja w przyszłość

Według danych Global Talent Barometer 76% respondentów z Polski deklaruje, że ich miejsce pracy zapewnia wystarczające możliwości podnoszenia kwalifikacji. Nowoczesne technologie są fundamentem efektywności, jednak aby je w pełni wykorzystać, pracownicy potrzebują dostępu do odpowiednich szkoleń.

 

Czytaj także: Pokolenie Z a rynek pracy

 

Warsztaty, e-learning oraz współpraca z zewnętrznymi ekspertami pomagają w opanowaniu narzędzi, a także ich wdrożeniu w codziennej pracy. Jednocześnie warto tworzyć przestrzeń, która sprzyja eksperymentowaniu i rozwijaniu nowych pomysłów, co wspiera innowacyjność oraz zaangażowanie – zauważa Marta Szymańska oraz zaznacza, że programy mentoringowe, które łączą młodszych pracowników z doświadczonymi kolegami, umożliwiają wymianę wiedzy i wzmacniają współpracę w zespole. Nakłady w rozwój kompetencji to inwestycja w przyszłość.

Aby ułatwić adaptację, organizacje powinny stopniowo wprowadzać nowe technologie, przeprowadzać pilotaże, zapewniać wsparcie techniczne oraz jasno komunikować korzyści. Takie podejście minimalizuje opór i umożliwia efektywnie wdrażać zmiany. Firmy, które zapewniają zatrudnionym dostęp do wiedzy, technologii i wsparcia, zyskują zaangażowany zespół, a także budują przewagę konkurencyjną na rynku – podkreśla ekspertka.

 

Aktywne wsparcie pracowników

Istotne jest również promowanie równości i inkluzywności w firmach. Badanie pokazuje, że 60% pracowników dostrzega możliwość awansu, jednak różnice są znaczące – 86% mężczyzn z pokolenia Z deklaruje dostęp do takich szans, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten wynosi tylko 46%.

Dlatego między innymi przedsiębiorstwa powinny wprowadzać elastyczne formy zatrudnienia, transparentne zasady awansowania oraz szkolenia dotyczące nieświadomych uprzedzeń. Tworzenie grup wsparcia dla pracowników sprzyja budowaniu otwartego i wspierającego środowiska pracy. Dynamiczny świat biznesu premiuje tych, którzy potrafią dostosować się do zmian oraz aktywnie wspierają swoich pracowników – podsumowuje Marta Szymańska.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

ManpowerGroup Polska.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stawki składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r.
    Wraz z nadejściem 2025 roku zmieniła się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, które przedsiębiorcy zapłacą do ZUS. Jako że od 1 stycznia br. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę i zgodnie z prognozami zwiększy się też przeciętne miesięczne wynagrodzenie, płatnicy zapłacą wyższe składki. W jakiej wysokości? Odpowiadamy.

  • Dlaczego cudzoziemcy wybierają Polskę na miejsce do życia i pracy?
    Polska, jako kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla cudzoziemców poszukujących nowych możliwości życiowych i zawodowych. Na decyzję o osiedleniu się w RP wpływa wiele czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, atrakcyjny rynek pracy, jakość życia oraz rosnąca otwartość społeczeństwa na osoby z zagranicy.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy
    Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie należy już wyłącznie do sfery fantastyki. Można wręcz stwierdzić, że świat trzeciej dekady XXI wieku stanął u progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jak może ona wpłynąć na rynek pracy?

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.
    91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

  • Pokolenie Z a rynek pracy
    Pokolenie Z (zet) to pokolenie urodzonych po 1995 roku. Są to pierwsi ludzie dorastający w scyfryzowanym społeczeństwie. Osoby z pokolenia Z od kilku lat wkraczają na rynek pracy. Na ich temat krąży wiele negatywnych opinii. Na szczęście są to najczęściej łatki i mity, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jakimi pracownikami są osoby z pokolenia Z? Jakie wartości wnoszą na rynek pracy? Zapraszamy do lektury.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy