Back

Planujesz wyjechać do pracy za granicę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-30

Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z usług pośrednictwa agencji zatrudnienia w zakresie kierowania do  pracy za granicą rocznie korzysta 150 tysięcy osób. Wśród agencji zdarzają się również takie, które swoim postępowaniem w sposób znaczny naruszają przepisy. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?

 

Agencja zatrudnienia działa legalnie, gdy…

 

Legalne prowadzenie agencji zatrudnienia wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, który prowadzony jest przez Marszałka Województwa. Uzyskanie wpisu potwierdzane jest wydawanym certyfikatem.

Wykaz agencji, które posiadają certyfikat znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl.  Wykaz agencji zatrudnienia z UE/EFTA można znaleźć na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/wpz.

Opinii o agencji zatrudnienia możesz poszukać również w internecie, np. na stronie www.pracawunii.fora.pl.

 

Przed wyjazdem do pracy zwróć uwagę na…

 

Zgodnie z przepisami, z kierowanym za granicę do pracy agencja zatrudnienia ma obowiązek podpisać umowę. Nie należy mylić z umową o pracę. Umowa kierująca do pracy zawiera oznaczenie i siedzibę zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, warunki pracy i wynagrodzenia. W umowie powinna znaleźć się również informacja o przysługujących świadczeniach socjalnych, ubezpieczeniu społecznym oraz wypadkowym, informacje o warunkach dopuszczenia do pracy. W dokumencie powinny zostać uwzględnione także obowiązki i uprawnienia zarówno kierowanego do pracy jak i agencji zatrudnienia. Tu również powinny zostać wskazane kwoty należne agencji zatrudnienia.

 

Za co agencja może pobierać opłaty

 

Agencje zatrudnienia mogą pobierać od skierowanych do pracy opłaty jedynie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, na przykład: za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. Oczywiście wcześniej powinno to zostać wskazane we wspomnianej umowie.

Jeśli więc agencja żąda opłaty za przeprowadzoną rekrutację w szerokim tego  słowa znaczeniu: wyszukanie pracodawcy, polecenie pracodawcy, ogłoszeń, usług pocztowo-telekomunikacyjnych – łamie przepisy.

 

Kogo poinformować o tym, że agencja zatrudnienia narusza przepisy

 

W przypadku, gdy agencja zatrudnienia działa nielegalnie, należy poinformować inspekcję pracy oraz wojewódzki urząd pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa przez agencję zatrudnienia, należy poinformować policję lub prokuraturę.

Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy z agencją zatrudnienia uważnie ją przeczytaj. Jeśli jakieś warunki Ci nie odpowiadają, możesz negocjować. W przypadku, gdy umowa budzi zastrzeżenie, warto poszukać innej agencji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://psz.praca.gov.pl/documents/10828/167955/BEZPIECZNE%20WYJAZDY%20DO%20PRACY.2019.pdf/e85251fd-4189-4a6a-a9bc-31166986efec?t=1562143255650


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy