Planujesz wyjechać do pracy za granicę?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-30
Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z usług pośrednictwa agencji zatrudnienia w zakresie kierowania do pracy za granicą rocznie korzysta 150 tysięcy osób. Wśród agencji zdarzają się również takie, które swoim postępowaniem w sposób znaczny naruszają przepisy. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?
Agencja zatrudnienia działa legalnie, gdy…
Legalne prowadzenie agencji zatrudnienia wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, który prowadzony jest przez Marszałka Województwa. Uzyskanie wpisu potwierdzane jest wydawanym certyfikatem.
Wykaz agencji, które posiadają certyfikat znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Wykaz agencji zatrudnienia z UE/EFTA można znaleźć na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/wpz.
Opinii o agencji zatrudnienia możesz poszukać również w internecie, np. na stronie www.pracawunii.fora.pl.
Przed wyjazdem do pracy zwróć uwagę na…
Zgodnie z przepisami, z kierowanym za granicę do pracy agencja zatrudnienia ma obowiązek podpisać umowę. Nie należy mylić z umową o pracę. Umowa kierująca do pracy zawiera oznaczenie i siedzibę zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, warunki pracy i wynagrodzenia. W umowie powinna znaleźć się również informacja o przysługujących świadczeniach socjalnych, ubezpieczeniu społecznym oraz wypadkowym, informacje o warunkach dopuszczenia do pracy. W dokumencie powinny zostać uwzględnione także obowiązki i uprawnienia zarówno kierowanego do pracy jak i agencji zatrudnienia. Tu również powinny zostać wskazane kwoty należne agencji zatrudnienia.
Za co agencja może pobierać opłaty
Agencje zatrudnienia mogą pobierać od skierowanych do pracy opłaty jedynie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, na przykład: za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. Oczywiście wcześniej powinno to zostać wskazane we wspomnianej umowie.
Jeśli więc agencja żąda opłaty za przeprowadzoną rekrutację w szerokim tego słowa znaczeniu: wyszukanie pracodawcy, polecenie pracodawcy, ogłoszeń, usług pocztowo-telekomunikacyjnych – łamie przepisy.
Kogo poinformować o tym, że agencja zatrudnienia narusza przepisy
W przypadku, gdy agencja zatrudnienia działa nielegalnie, należy poinformować inspekcję pracy oraz wojewódzki urząd pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa przez agencję zatrudnienia, należy poinformować policję lub prokuraturę.
Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy z agencją zatrudnienia uważnie ją przeczytaj. Jeśli jakieś warunki Ci nie odpowiadają, możesz negocjować. W przypadku, gdy umowa budzi zastrzeżenie, warto poszukać innej agencji.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:

Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku? Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA] Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

Polacy a praca za granicą Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

Technologia a rynek pracy Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

Stres w pracy – standardy pracodawców Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.

Jak Grzesiek został strażakiem [WYWIAD] O tym jak zostać strażakiem, o zaletach i wadach tego zawodu, o strażackiej edukacji oraz najczęstszych przyczynach pożarów rozmawialiśmy z Grzegorzem Lisowskim, strażakiem z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do lektury.

„EU-Talent Pool” – wsparcie dla obywateli Ukrainy szukających pracy w UE „EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

To pisarstwo wybrało mnie cz. 2 [WYWIAD] W drugiej części naszej rozmowy ze znaną i lubianą pisarką Beatą Andrzejczuk rozmawialiśmy m.in. o plusach i minusach bycia pisarzem, o presji związanej z pisaniem dla dzieci, o tym jaka jest obecnie rzeczywistość początkujących pisarzy oraz jak odkryć w sobie pisarza. Zapraszamy do lektury.
Raporty i wywiady
-
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
03.03.2023 -
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
30.12.2022