Back

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-20

Okres wakacyjny kojarzy się ze słoneczną, upalną pogodą. O ile oczekujemy wysokiej temperatury podczas planowanego urlopu, o tyle upalna pogoda może być bardzo uciążliwa, a wręcz niebezpieczna podczas wykonywania pracy. Podpowiadamy, jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników wykonujących pracę podczas upałów.

W różnych krajach pojęcie „upał” odnosi się do różnych wartości temperatur. Zgodnie z polskimi przepisami „upał” dotyczy temperatury co najmniej +25 st. C dla pracowników pracujących w terenie otwartym oraz co najmniej +28 st. C dla pracowników pracujących w budynkach.

 

Zimne napoje w czasie pracy

Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

W czasie upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zimne napoje przez cały okres wykonywania pracy. Do napojów można zaliczyć przede wszystkim wodę. Pracodawca nie ma obowiązku zapewniania różnego rodzaju soków czy napojów gazowanych.

Co ważne, pracodawca nie może wypłacić pracownikom ekwiwalentu w zamian za brak wody. Wiąże się to z przestrzeganiem przepisów BHP, a w przypadku odmowy dostarczenia wody, pracodawcy może grozić kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

 

Temperatura pomieszczeń

Pracodawca ma obowiązek zabezpieczenia pomieszczeń i stanowisk pracy przed niekontrolowaną emisją ciepła. Powinien zadbać m.in. o poprawny stan techniczny urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma obowiązek zamontowania klimatyzacji. Jeśli jednak klimatyzatory są zamontowane w pomieszczeniach, powinny być regularnie serwisowane i odgrzybiane.

Jeśli w pomieszczeniach nie ma klimatyzacji, pracodawcy mogą zainwestować w tańsze rozwiązania, takie jak wiatraki czy wentylatory. W pomieszczeniach biurowych ochronę przed promieniami słonecznymi stanowią także rolety i żaluzje, dzięki którym światło słoneczne nie odbija się od monitorów.

 

Skrócony czas pracy

W przypadku bardzo wysokich temperatur pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu czasu pracy. Nie jest to jednak obowiązek pracodawcy, a jedynie jego dobra wola. Pracodawca nie może w związku z tym obniżyć wynagrodzenia pracownikom.

Innym rozwiązaniem jest ustanowienie przerw w pracy, np. w przypadku osób wykonujących pracę na zewnątrz lub wprowadzenie polecenia pracy zdalnej podczas upałów.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy