Back

Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-31

Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

W przeprowadzonych w 2019 r. badaniach dotyczących sposobów pozyskiwania kandydatów, wzięło udział ponad 300 polskich firm reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W większości byli to doświadczeni rekruterzy z firm, których siedziba znajduje się w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.

 

 

 

 

 

Polecenie pracownika wyjątkowo skuteczne

 

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 88 proc. jest zdania, że dobrym, jak nie najlepszym sposobem pozyskiwania kandydatów są referencje i rekomendacje. Pracodawcy potwierdzają fakt, że kandydat polecony przez zaufaną osobę lub pracującego już w firmie pracownika, będzie miał szansę na zatrudnienie. To powinno motywować pracowników do dbania o swój wizerunek, niezależnie od tego jak długo i na jakim stanowisku pracują.

 

 

Rekruterzy ufają swojej intuicji i doświadczeniu

 

Okazuje się, że znaczna część rekruterów (77 proc. ankietowanych) bierze sprawy we własne ręce i samodzielnie poszukuje kandydatów do swoich firm. Nie jest to łatwy proces i nie zawsze wiąże się on z oszczędnościami. Pracodawcy sami najlepiej wiedzą, jakiego specjalisty potrzebują, mogą liczyć na swoją intuicję oraz doświadczenie, nie jest to wtedy rekrutacja zamknięta w sztywnych ramach egzekwowanych przez firmy zewnętrzne.

 

Zdaniem ponad połowy ankietowanych (53 proc. - 57 proc.), przy procesie rekrutacji sprawdzają się oferty pracy zamieszczane na stronach branżowych, portalach ogłoszeniowych, czy na firmowej stronie internetowej.

 

Agencje rekrutacyjne mniej popularne

 

Pracodawcy niechętnie oddają rekrutację w ręce innych firm, czyli. Tylko 43 proc. badanych uważa, że agencje rekrutacyjne są kompetentne na tyle, by powierzyć im poszukiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska.

Wygląda na to, że polskie firmy wyznają zasadę: jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Raport InterviewMe  „Badanie pracodawców 2019”

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
    Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
    Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy