Back

Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-31

Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

W przeprowadzonych w 2019 r. badaniach dotyczących sposobów pozyskiwania kandydatów, wzięło udział ponad 300 polskich firm reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W większości byli to doświadczeni rekruterzy z firm, których siedziba znajduje się w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.

 

 

 

 

 

Polecenie pracownika wyjątkowo skuteczne

 

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 88 proc. jest zdania, że dobrym, jak nie najlepszym sposobem pozyskiwania kandydatów są referencje i rekomendacje. Pracodawcy potwierdzają fakt, że kandydat polecony przez zaufaną osobę lub pracującego już w firmie pracownika, będzie miał szansę na zatrudnienie. To powinno motywować pracowników do dbania o swój wizerunek, niezależnie od tego jak długo i na jakim stanowisku pracują.

 

 

Rekruterzy ufają swojej intuicji i doświadczeniu

 

Okazuje się, że znaczna część rekruterów (77 proc. ankietowanych) bierze sprawy we własne ręce i samodzielnie poszukuje kandydatów do swoich firm. Nie jest to łatwy proces i nie zawsze wiąże się on z oszczędnościami. Pracodawcy sami najlepiej wiedzą, jakiego specjalisty potrzebują, mogą liczyć na swoją intuicję oraz doświadczenie, nie jest to wtedy rekrutacja zamknięta w sztywnych ramach egzekwowanych przez firmy zewnętrzne.

 

Zdaniem ponad połowy ankietowanych (53 proc. - 57 proc.), przy procesie rekrutacji sprawdzają się oferty pracy zamieszczane na stronach branżowych, portalach ogłoszeniowych, czy na firmowej stronie internetowej.

 

Agencje rekrutacyjne mniej popularne

 

Pracodawcy niechętnie oddają rekrutację w ręce innych firm, czyli. Tylko 43 proc. badanych uważa, że agencje rekrutacyjne są kompetentne na tyle, by powierzyć im poszukiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska.

Wygląda na to, że polskie firmy wyznają zasadę: jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Raport InterviewMe  „Badanie pracodawców 2019”

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy