Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-01-05
Decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy, niezależną od tego, która strona stosunku pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę i z jakiego powodu. Nie ma też znaczenia, czy wypowiadana jest umowa na okres próbny, na czas określony, czy nieokreślony. Jeśli to pracownik występuje do pracodawcy z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nie jest to dla pracodawcy wiążące. Może, ale nie musi wyrazić na to zgody.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie musi dotyczyć całego okresu wypowiedzenia, a tylko jego część.
Prawo do wynagrodzenia
Jeśli pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to za cały okres tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pomimo nieobecności w pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie liczone w taki sam sposób jak za urlop wypoczynkowy, a więc oprócz wynagrodzenia zasadniczego będą miały wpływ również inne składniki, np.: premie regulaminowe, dodatki za nadgodziny czy dodatki za pracę w nocy.
Urlop wypoczynkowy
Pracodawca nie może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi w okresie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Z punktu widzenia pracodawcy, korzystniej jest wysłać pracownika w okresie wypowiedzenia na niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a dopiero później zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy.
Przywrócenie do pracy
O ile decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest jednostronna, o tyle przywrócenie do pracy pracownika po wydaniu takiej decyzji zależy już od dobrej woli pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje tu okoliczności, które będą nakazywać pracownikowi powrót do pracy. Jeśli jednak podejmie decyzję o powrocie, strony powinny zawrzeć porozumienie o rezygnacji ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika.
Należy zaznaczyć, że rezygnacja ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika nie jest jednoznaczna z uchyleniem wypowiedzenia. Pracownik w takim przypadku dalej jest w okresie obowiązującego go wypowiedzenia.
Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Czym jest plan urlopów? Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.