Back

Zawieszenie działalności a składki ZUS

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-30

Sprawdź, jak zawieszenie działalności wpływa na obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u i czy okres zawieszenia ma wpływ na ich wysokość. Upewnij się również, czy przysługuje Ci prawo do zawieszenia działalności!

Przedsiębiorca, który w określonym czasie nie będzie prowadził firmy, np. z powodu urlopu czy przestoju, może zawiesić działalność i skorzystać z prawa do nieopłacania składek do ZUS-u. Z możliwości zawieszenia mogą jednak skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli prowadzący jednoosobową działalność bądź podpisujący umowy cywilnoprawne. Obowiązująca umowa-zlecenie ze zleceniobiorcą nie wpływa na prawo do zawieszenia.

Formalności przy zawieszeniu działalności jest niewiele. Wystarczy wypełnić jeden formularz i złożyć go w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie. Resztę zrobi za ciebie CEIDG: powiadomi ZUS i urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Wniosek zaś musi być złożony najpóźniej dzień przed datą rozpoczęcia zawieszenia.

Działalność zawieszona, a co ze składkami

W okresie zawieszenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS-u. Wysokość składki za okres do zawieszenia działalności uzależniona jest od jej rodzaju. Składki na ubezpieczenia społeczne obliczane są proporcjonalnie do okresu zawieszenia, składka zdrowotna zaś liczona jest w pełnych miesiącach. Dlatego, jeśli działalność zostanie zawieszona np. 5 września, za ten miesiąc trzeba będzie opłacić pełną składkę zdrowotną. Zwolnienie będzie przysługiwało dopiero w październiku, o ile działalność będzie zawieszona przez cały miesiąc kalendarzowy.

Przedsiębiorca, w okresie zawieszenia, może jednak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Wysokość składki oblicza się tak, jak w okresie prowadzenia działalności: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach i 30 proc. w przypadku uprawnienia do ZUS-u preferencyjnego. Ulga przysługuje do 24 pełnych miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.

Zawieszając działalność przedsiębiorca traci prawo do opłacania składki chorobowej i wypadkowej.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-a-skladki-zus.htm


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
    Podstawowym dokumentem legalizującym pracę cudzoziemca jest zezwolenie na pracę typu A. Obywatel Ukrainy może być też zatrudniony na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub powiadomienia.

  • Pracodawco, doceniaj pracowników
    Rywalizacja na rynku pracy o najlepszych pracowników nie słabnie. Dlatego troska o ich pozytywne nastawienie nabiera wymiaru strategicznego. Gdy brakuje uznania, rodzi się frustracja i niechęć do podejmowania wyzwań. Rosną psychologiczne koszty wykonywania pracy, a stąd już bliska droga do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest to, aby doceniać pracowników i zauważać ich sukcesy.

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Rozwijanie kompetencji w zmieniającym się rynku pracy w Polsce
    W świecie, który nieustannie ewoluuje pod wpływem cyfryzacji i globalnych trendów, rozwój kompetencji – zarówno zawodowych, jak i osobistych – staje się nieodzownym warunkiem odniesienia sukcesu na współczesnym rynku pracy. Polska, będąc aktywnym uczestnikiem globalnej gospodarki, stoi przed wyzwaniem dostosowania się do tych zmian, co wymaga elastyczności, gotowości do nauki i ciągłego rozwoju ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców.

  • Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Jak zgłosić ofertę pracy do urzędu? Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej.

  • Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne?
    Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

  • Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników?
    Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy