Zatrudnienie młodocianego w czasie wakacji
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-17
Dla wielu młodych ludzi okres wakacyjny to dobra okazja do podjęcia pracy tymczasowej oraz zdobycia nowego doświadczenia. Na jakich zasadach można zatrudniać pracowników młodocianych i jakie mają przywileje?
Zasady dotyczące zatrudnienia pracowników młodocianych określa art. 191 Kodeksu pracy. W jego rozumieniu pracownikiem młodocianym, jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18. roku życia.
Kim jest pracownik młodociany?
Na zasadach pracownika młodocianego może być zatrudniona osoba, która:
- ma ukończoną co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową,
- posiada świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca którą będzie wykonywać nie zagraża jej zdrowiu,
- ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15. lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat,
- ukończyła 18 lat w trakcie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi młodocianemu opiekę i pomoc niezbędną do wykonywania powierzonej pracy w sposób właściwy i bezpieczny.
Warunki zatrudnienia pracownika młodocianego
Pracownik młodociany może wykonywać tylko prace lekkie, czyli takie, które nie powodują zagrożenia jego życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego, a także nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich określa pracodawca zawsze po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy oraz po zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Z wykazem prac lekkich, jakie będzie mógł wykonywać pracownik młodociany, pracodawca ma obowiązek zapoznać takiego pracownika przed rozpoczęciem pracy.
Do prac lekkich należą, na przykład:
- zbieranie owoców,
- obsługa komputera i urządzeń biurowych,
- roznoszenie ulotek,
- sprzątanie pomieszczeń oraz prace porządkowe wokół budynków,
- porządkowanie dokumentacji biurowej (z ograniczeniem dźwigania ciężarów).
Czas pracy pracownika młodocianego
Jeśli pracownik młodociany ma ukończone 16 lat i podejmuje pracę w czasie wakacji szkolnych, to jego wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. W przypadku 15-latków wymiar czasu pracy wynosi 6 godzin dziennie i 30 godzin tygodniowo. Ten wymiar czasu pracy obowiązuje również w przypadku, gdy dana osoba chce pracować u więcej niż jednego pracodawcy. Przy podpisywaniu umowy pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika oświadczenie o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy. Ponadto, pracownik młodociany między 16. a 18. rokiem życia nie może pracować w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Oprócz skróconej normy dobowej i tygodniowej czasu pracy, młodociani pracownicy muszą mieć zapewnioną 30-minutową, niepodzielną przerwę w dniach, w których pracują powyżej 4,5 godziny.
Formy zatrudnienia pracownika młodocianego
Umowa zawierana jest na czas wakacji, a zatem na okres maksymalnie 3 miesięcy. Przy zatrudnieniu pracownika młodocianego dopuszczalne są formy zatrudnienia takie jak:
- umowa o pracę na czas określony,
- umowa z agencją pracy tymczasowej,
- umowa zlecenia,
- umowa o dzieło.
Przed przyjęciem do pracy, bez względu na rodzaj zawartej umowy, pracodawca ma obowiązek, na własny koszt, skierować pracownika młodocianego na badania lekarskie oraz przeszkolić go w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wynagrodzenie pracownika młodocianego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w tym pracownik młodociany, który podjął zatrudnienie pierwszy raz w życiu, ma prawo do 100% wynagrodzenia minimalnego (przy uwzględnieniu proporcji wynagrodzenia do wymiaru etatu). W przypadku wynagrodzenia wypłacanego na podstawie przepracowanych godzin, minimalna stawka godzinowa wynosi 17 zł brutto.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania pracowników młodocianych udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
O tym jak zatrudnić osobę niepełnoletnią przeczytacie również w poradniku opracowanym przez serwis dokariery.pl.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Kodeks pracy, dział IX: Zatrudnianie Młodocianych
www.pip.gov.pl
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Czym jest plan urlopów? Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.