Zatrudnienie cudzoziemca, który ma wizę D05
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-07-19
Znalazłeś pracownika z Ukrainy, ma wizę pracowniczą – zastanawiasz się, czy ten dokument wystarczy, żeby legalnie go zatrudnić? Jakie jeszcze formalności Cię obowiązują? Przez jaki maksymalny okres możesz go zatrudniać? Odpowiadamy na wszystkie Twoje wątpliwości!
Procedura uproszczona – ale znacznie ograniczona czasowo
Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej, czyli zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W tym celu wypełniony druk oświadczenia należy zarejestrować w urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy, cała procedura jest stosunkowo szybka i całkowicie bezpłatna. Przepisy dopuszczają wykonywanie pracy na podstawie tej procedury przez nieprzekraczalny okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu.
Wiza D05 wydawana jest na czas określony, maksymalnie do roku – jednak cudzoziemiec na jej podstawie może przebywać w Polsce nie dłużej niż 180 dni. Pamiętaj – cudzoziemiec nie może w Polsce przebywać na podstawie tej wizy przez okres dłuższy niż 180 dni, a tym samym nie może dłużej niż wskazany okres być tu zatrudniony.
W związku z tym wątpliwość wśród pracodawców budzi okres zatrudnienia, gdy mają do czynienia z osobą, która już przebywa jakiś czas w Polsce na podstawie wizy D05, wydanej w związku z oświadczeniem zarejestrowanym przez innego pracodawcę.
Jaki okres zatrudnienia wpisać w oświadczeniu?
Cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie wizy D05 zapewne wykonywał w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. To jest sygnał dla pracodawcy, który chciałby zatrudnić tę osobę, że powinien sprawdzić, od kiedy cudzoziemiec przebywa w Polsce.
Do czego potrzebna jest ta informacja? Jeśli chciałbyś zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia, dane dotyczące okresu jego dotychczasowego pobytu w Polsce pozwolą Ci ustalić na jaki maksymalnie okres możesz w tym momencie zatrudnić tę osobę.
Jeśli jesteś kolejnym pracodawcą cudzoziemca, podając okres zatrudnienia u siebie w firmie, jesteś zobowiązany wyliczyć przez jaki jeszcze czas cudzoziemiec będzie mógł pozostawać w naszym kraju. Jak to zrobić? Sprawdź w paszporcie, kiedy przyjechał, a następnie od 180 dni odejmij okres, jaki już spędził w Polsce. Możesz to zrobić jedynie na podstawie pieczątek w jego paszporcie. Przez pozostały okres możesz go zatrudniać na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Dłuższe zatrudnienie cudzoziemca – rozwiązaniem jest uzyskanie zezwolenia
W sytuacji, gdy cudzoziemiec przebywa już w Polsce i okres przez który może jeszcze przebywać w Polsce nie jest dla obu stron satysfakcjonujący, najlepszym wyjściem jest uzyskanie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę. Po ten dokument do urzędu wojewódzkiego zgłasza się sam cudzoziemiec. Zezwolenie na pracę może być wydane na okres nawet do 3 lat.
Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródła: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:
W prawie
-
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
16.05.2025 -
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025