TRENDY NA RYNKU PRACY

 

 Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?
 Tego dowiecie się z naszych artykułów. Warto przeczytać i być na bieżąco!

Back

Rola networkingu w poszukiwaniu pracy

Rola networkingu w poszukiwaniu pracy

Większość posad jest obsadzanych dzięki odpowiedniej sieci kontaktów. Według różnych badań jest to od 65 do 85 proc. Skoro networking jest tak ważny w procesie poszukiwania pracy, dlaczego nadal wielu Polaków nie docenia jego roli?

Budowanie sieci kontaktów i znajdowanie pracy dzięki znajomościom niektórym osobom kojarzy się pejoratywnie. Taka sytuacja wynika w dużej mierze ze stereotypów budowanych na podstawie wspomnień układów towarzyskich z poprzedniej epoki. Tymczasem dzisiejszy networking to coś zupełnie innego.

Na czym polega networking?

Według Roberta Wendta jest to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. Należy przy tym podkreślić, że networking nie polega jedynie na nawiązywaniu nowych znajomości, ale przede wszystkim na pielęgnowaniu tych kontaktów. W jaki sposób? Najlepszą metodą jest otwartość na innych ludzi, wyrażanie chęci pomocy, wsparcia, podtrzymywanie kontaktu nawet w sytuacji, gdy niczego nie potrzebujemy od danej osoby. Krótki e-mail, telefon wystarczą, by skutecznie podtrzymywać relacje z innymi.

Działania związane z networkingiem polegają przede wszystkim na wymianie informacji i wzajemnym wsparciu. Oferując innym naszą pomoc, budujemy zaufanie w relacjach z tymi osobami, które procentuje kolejnymi formami wsparcia z zewnątrz, w sytuacji, gdy będziemy go potrzebować.

Jeśli chcemy prowadzić skuteczny networking, powinniśmy się liczyć z poświęceniem mu odpowiedniej ilości czasu. O ile bowiem wysłanie e-maila nie trwa długo, to już rozmowa telefoniczna może się przypadkiem przeciągnąć, a  na spotkania, z całą pewnością, trzeba będzie zarezerwować określony czas.

Budowa sieci kontaktów a poszukiwanie pracy

Rola networkingu w procesie poszukiwania pracy jest nie do przecenienia. Pracodawcy, jak wynika z różnego rodzaju badań, chętniej zatrudniają osoby z polecenia. Wynika to z faktu, iż w ten sposób unikają np. strat finansowych, z jakimi wiąże się nieudana rekrutacja.

W jaki sposób budowanie sieci kontaktów może nam pomóc w poszukiwaniu pracy? Przede wszystkim, dzięki informacjom od znajomych, można poszerzyć swoją bazę wiedzy o firmach, które aktualnie poszukują pracowników. Nie wszystkie bowiem z nich upubliczniają informacje o wakatach. Niekiedy są one wyświetlane np. tylko na własnych stronach internetowych. Dzięki sieci kontaktów można nie tylko dowiedzieć się, jaka firma poszukuje pracowników, ale poznać też realia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Najbardziej wartościowe są w tym wypadku informacje od aktualnych lub byłych pracowników firm, które nas interesują. Takie osoby potrafią w dużym stopniu przybliżyć środowisko zawodowe oraz ogólną atmosferę pracy w danej firmie.

Kontakt z różnymi osobami w celu zrobienia swoistego „researchu” na rynku pracy, nie obliguje naszych znajomych do załatwiania nam pracy. Polega przede wszystkim na zbieraniu przydatnych informacji, które mogą być kluczowe w procesie znalezienia zatrudnienia.

Odrębnym aspektem networkingu, w przypadku poszukiwania pracy, jest dotarcie poprzez znajomych do osób decyzyjnych w procesie rekrutacji na poszczególne stanowiska pracy.
Jeżeli w gronie naszych znajomych nie ma tych ważnych, z naszego punku widzenia, ludzi, warto zapytać znajomych, czy oni kogoś takiego nie znają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieli poszukiwaną przez nas osobę w swoim kręgu. Im większa będzie nasza sieć znajomości, tym większe będzie także prawdopodobieństwo dotarcia do kluczowych dla nas osób.

Jak budować swoją sieć kontaktów?

Idea networkingu jest promowa w dużym stopniu za sprawą serwisów społecznościowych. Są one doskonałym miejscem do dyskusji, wymiany informacji, a przez to także podtrzymywania relacji.  Poznając nowe osoby, możemy podtrzymywać ten kontakt w różnej formie, serwisy społecznościowe są w tym wypadku jednym z lepszych narzędzi, temu służących.

Swoją sieć kontaktów często budujemy nieświadomie, przypadkowo. Może to być sąsiad, pracownik z biura obok czy pani ze sklepu, w  którym codziennie robimy zakupy. Warto jednak świadomie wchodzić w relacje z innymi osobami. Najlepszym ku temu sposobem jest aktywność w różnych obszarach życia. Z jednej strony więc poznajemy nowe osoby o zbliżonych zainteresowaniach, chodząc np. na siłownię czy basen, z drugiej warto też spotykać się na różnego rodzaju wydarzeniach, które są organizowane np. w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być np. pokazy filmowe, szkolenia, spotkania integracyjne, panele dyskusyjne itp. Wszędzie tam bowiem są osoby, które warto poznać.

Networking jest inwestycją długoterminową. W sytuacji, gdy pracę już znajdziemy, nie powinniśmy zapominać o tym, aby nadal pielęgnować sieć kontaktów. Jest ona bowiem bardzo ważna także w życiu zawodowym i budowaniu kariery. Należy przy tym pamiętać, że aby osiągnąć sukces w networkingu trzeba nie tylko lubić pomaganie innym, ale przede wszystkim należy być gotowym i otwartym na pomoc ze strony tych osób.

 Joanna Niemyjska ( Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia )

Źródło: Zasady skutecznego networkingu, Robert Wendt, e-book
http://zmianazawodowa.pl/27-wiedza/poszukiwanie-pracy/42-networking-w-poszukiwaniu-pracy
http://www.pracuj.pl/manager-rekrutacja-szukanie-pracy-networking.htm#top

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie jego publikacji


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.