Back

PUP Poznań - Szkolenia Uniwersytetu Przyrodniczego

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu informuje, że w ramach projektu „Najlepsi z natury! Podnoszenie kompetencji zawodowych osób dorosłych przez UPP” organizuje bezpłatne kursy i szkolenia dla osób dorosłych w wieku 18-64 lata.

Dostępne kursy:

Biogospodarka – cele i wyzwania w odniesieniu do Europejskiego Nowego Ładu
Kurs dotyczy aktualnych zagadnień związanych z biomasą oraz jej właściwym zagospodarowaniem w kontekście celów Europejskiego Zielonego Ładu i gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Porusza również kwestie prawne (polskie i unijne) dotyczące bioodpadów oraz znaczenie efektywnego przetwarzania odpadowej biomasy.


Zakres tematyczny obejmuje m.in.:
• współczesne podejście do powstawania i wykorzystania biomasy,
• przepisy prawne związane z biomasą i bioodpadami,
• strategie GOZ i EZŁ w kontekście ochrony środowiska,
• praktyki zrównoważonego przetwarzania odpadów biodegradowalnych.

Szkolenie prowadzone będzie przez specjalistów w dziedzinie biogospodarki, GOZ oraz przepisów środowiskowych. Uczestnicy zdobędą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne wskazówki do wykorzystania w pracy zawodowej lub działalności publicznej.

Projektowanie systemów nawadniania
Kurs skierowany jest do osób związanych z rolnictwem, ogrodnictwem, architekturą krajobrazu oraz utrzymaniem zieleni miejskiej. Będzie szczególnie przydatny dla firm projektujących systemy irygacyjne, zarządców terenów zieleni oraz studentów kierunków przyrodniczych i technicznych.

Zakres tematyczny obejmuje m.in.:
• projektowanie systemów nawadniania (AutoCAD),
• obliczenia hydrauliczne: średnice rur, spadki ciśnienia,
• dobór komponentów oraz przygotowanie kosztorys,
• montaż automatycznych systemów nawadniania w terenie.

Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych praktyków z zakresu inżynierii środowiska i systemów nawadniania. Program kursu łączy wiedzę techniczną z umiejętnościami projektowymi, umożliwiając wykorzystanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy.
 

Projektowanie minimalnie przetworzonych, fermentowanych i funkcjonalnych produktów owocowo-warzywnych
Szkolenie kierowane jest do producentów żywności, rolników ekologicznych, pracowników przetwórni, dietetyków oraz studentów kierunków technologii żywności, biotechnologii czy żywienia człowieka.

Zakres tematyczny obejmuje m.in.:
• ekologiczne i zintegrowane metody upraw,
• sposoby przedłużania trwałości produktów,
• minimalne przetwarzanie i fermentacja,
• kreowanie i projektowanie żywności funkcjonalnej

Kurs stanowi doskonałą okazję do zdobycia praktycznych kompetencji w zakresie nowoczesnego przetwórstwa, z uwzględnieniem aktualnych trendów konsumenckich i wymagań rynku żywności funkcjonalnej.

Materiał nasienny i rozmnożeniowy: jego rola we współczesnej i zrównoważonej produkcji roślinnej
Szkolenie skierowane jest do osób związanych z produkcją roślinną, firm nasiennych, instytucji kontrolujących jakość materiału siewnego, a także studentów i specjalistów zainteresowanych tematyką nowoczesnego nasiennictwa w kontekście globalnych i lokalnych wyzwań rolnictwa.

Zakres tematyczny kursu obejmuje m.in.:
• rolę i zadania nowoczesnego nasiennictwa oraz funkcjonowanie polskiego systemu nasiennego (COBORU, PIORiN, AGNAS, PIN),
• strukturę przemysłu nasiennego w Polsce i na świecie – globalizacja, wymiana handlowa, trendy,
• postęp biologiczny i technologiczny – uwarunkowania przyrodnicze i organizacyjne w produkcji nasiennej,
• charakterystykę, ocenę jakości i praktyczne podziały materiału siewnego i rozmnożeniowego,
• funkcjonowanie i organizację rynku nasiennego.

Szkolenie prowadzone będzie przez specjalistów z dziedziny nasiennictwa, produkcji roślinnej i organizacji rynku rolnego. Program kursu łączy aktualne wymagania prawne i organizacyjne z wiedzą praktyczną i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, 29.04.2025 r.

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.