Back

Odwołanie od decyzji wydanej przez urząd pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-22

Zostałeś wyrejestrowany z rejestru osób bezrobotnych urzędu pracy? Nie zgadzasz się z tą decyzją? Sprawdź, jak się odwołać!

Urząd pracy swoje stanowisko w danej sprawie, np. w sprawie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej, ogłasza poprzez wydanie decyzji administracyjnej. W dokumencie, oprócz rozstrzygnięcia i uzasadnienia, znajduje się również pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje odwołanie.

Nie od każdej decyzji urzędu pracy przysługuje bowiem prawo do odwołania. Na przykład decyzja dotycząca wniosku o przyznanie jednorazowych środków na działalność nie jest decyzją administracyjną - nie przysługuje więc prawo do odwołania.

Należy pamiętać, że odwołanie przysługuje tylko od decyzji wydanej w pierwszej instancji.

Formalności

Po otrzymaniu decyzji należy sprawdzić, czy zawiera ona pouczenie o możliwości odwołania. Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji, czyli np. w przypadku wyrejestrowania z urzędu pracy m.st. Warszawa, dokument składa się za pośrednictwem urzędu do Wojewody Mazowieckiego – należy podać adresy obu instytucji.

W odwołaniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnoszącego, adres oraz żądanie. Istotnym jest, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, iż strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. W związku z tym nie musimy podawać konkretnych zarzutów wobec otrzymanej decyzji, wystarczy, że napiszemy, iż nie zgadzamy się z wydaną decyzją i żądamy ponownego rozpatrzenia sprawy lub uchylenia decyzji. Warto jednak mieć na uwadze, że argumenty zawarte w piśmie zwiększają prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia.

Terminy

Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji. Złożenie pisma po terminie powoduje wydanie postanowienia o niedopuszczalności odwołania przez organ odwoławczy, od którego nie przysługuje prawo do zażalenia – jest to decyzja ostateczna. Chyba że, niezłożenie odwołania na czas nastąpiło nie z winy odwołującego się, na przykład z powodu nagłej choroby. W takim przypadku, przysługuje prawo do złożenia prośby o przywrócenie terminu. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu, w którym trzeba uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu nastąpiło nie z naszej winy. Do wniosku musi być dołączone odwołanie. Dokumnety skałda się do II instancji.

Odwołania złożone w terminie, rozpatruje organ wyższego stopnia, który wydaje ponownie decyzję. Od tej decyzji nie przysługuje już odwołanie, ponieważ postępowanie administracyjne w naszym kraju jest dwuinstancyjne. Od decyzji odwoławczych kończących postępowanie w II instancji przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Odwołanie od decyzji o wyrejestrowaniu można złożyć osobiście w siedzibie urzędu lub wysłać pocztą.

Przykład odwołania

Jan Kowalski                                                                                                                        Warszawa 4.05.2020
ul. Iksińska 2
Warszawa

Wojewoda Mazowiecki
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
za pośrednictwem
Urząd Pracy m.st. Warszawy
ul. Grochowska 171 b
04-111 Warszawa

Odwołanie od decyzji administracyjnej nr....

Składam odwołanie od decyzji z dnia… wydanej przez…

Uzasadnienie

Podpis oraz spis ewentualnych załączników.

 

Źródło: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

 

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową po 23 lutego 2022 r.
    Pracę cudzoziemców w Polsce legalizują zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. 24 lutego 2022 r. wprowadzono kolejną możliwość, dotyczącą obywateli Ukrainy, czyli powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co warto wiedzieć o tej formie legalizacji pracy? Odpowiadamy.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
    Otrzymałeś zaległe wynagrodzenie lub premię? Sprawdź, czy ma to wpływ na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

  • Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy