Back

Nie daj się nabrać. Uważaj na fałszywe ogłoszenia o pracy!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-03-21

Szukasz pracy? Przeglądasz setki ogłoszeń w Internecie i wysyłasz w odpowiedzi swoje CV? Czego jeszcze może żądać pracodawca i jakich danych lepiej nie przekazywać drogą mailową? Sprawdź!

 

Wyłudzanie danych, to problem, z którymi stykamy się bardzo często. Zazwyczaj jednak firmy tworzą bazy danych legalnie, zachęcając np. do zapisania się na newsletter, wymagając od nas zgody i podania danych przy zakładaniu różnego rodzaju kont. Takie udostepnienie danych, poza uciążliwością w postaci powtarzających się e-maili lub SMS-ów z reklamami, nie powodują większych konsekwencji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyłudzenia danych przez oszustów, którzy podszywają się pod potencjalnych „pracodawców”.

 

Na czym polega wyłudzanie danych przy ofertach pracy?

 

Osoby, które intensywnie poszukują pracy są szczególnie narażone na zagrożenie ze strony oszustów. Mogą się ono bowiem podszywać pod pracodawców, wystawiać fałszywe oferty pracy w serwisach z ogłoszeniami. Jednym ze sposobów jest odsyłanie kandydatów do uzupełnienia wirtualnego CV, czyli specjalnie przygotowanego formularza, w którym należy podać szczegółowe informacje na swój temat, nie tylko imię i nazwisko, ale także nr dowodu osobistego, PESEL, imiona rodziców. Te dane z kolei są niezwykle cennym łupem dla oszustów, gdyż posługując się nimi można np. założyć konto w dowolnym banku przez internet.

 

Czasami zdarzają się też sytuacje, gdy „pracodawcy” wymagają przesłanie e-mailem zeskanowanego dowodu osobistego. Oczywiście nie wolno się na to zgadzać. Najpierw trzeba sprawdzić pracodawcę – najlepiej zadzwonić do firmy podanej w ogłoszeniu, zapytać czy aktualnie prowadza rekrutację i czy wszystkie informacje podane w ogłoszeniu potwierdzi pracownik firmy. Oczywiście adres firmy i telefon wyszukujemy w  internecie, nie weryfikujemy firmy, dzwoniąc tylko pod numer podany w ogłoszeniu.

 

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

 

Przede wszystkim dzwonkiem alarmowym jest już wymóg podania szczegółowych danych lub potwierdzenie ich w postaci skanu dokumentu. Ponadto sygnałem alarmowym będzie wymóg dokonania wpłaty symbolicznej kwoty ze swego konta na rachunek podany w  ogłoszeniu. Ogłoszeniodawcy najczęściej tłumaczą taką wpłatę koniecznością potwierdzenia, czy dane jakie podaliśmy w CV są prawdziwe.

 

W rzeczywistości taka wpłata jest forma weryfikacji danych, jakie podaliśmy w  CV lub też oszust spisał je z udostępnionego dokumentu. To otwiera przestępcy drogę do zakładania kolejnych kont, a  nawet starania się o kredyt.

 

Jak się zachować w obliczu potencjalnego oszustwa?

 

Przede wszystkim, odpowiadając na wszelkie ogłoszenia w internecie, należy być bardzo ostrożnemu. Oszuści przecież wybierają różne formy wyłudzania danych, nie tylko poprzez fałszywe ogłoszenia o pracy. W sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że osoba/firma, z którą się kontaktujemy, może mieć inne intencje niż zakładaliśmy, należy zgłosić te sprawę na Policję. Dzięki temu uchronimy nie tylko siebie, ale też inne, potencjalne ofiary tego typu działań.

 

Warto pamiętać, aby zwracać uwagę na każdy szczegół ogłoszenia. Przestępcy bowiem lubią korzystać z danych firm już istniejących. Często więc wykorzystują ich nazwy czy adresy, zmieniając nieznacznie jeden szczegół, np. adres e-mail.

 

Rozwój nowych technologii przyczynia się nie tylko do zmiany systemów pracy, powstawania nowych zawodów, ale grozi też upowszechnieniem cyberprzestępstw. Warto o tym pamiętać i zachować szczególna ostrożność w Sieci.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Ponaglenie w sprawie urzędowej – sprawdź, kiedy nie jest skuteczne
    Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.

  • Profil zaufany – najwyższy czas, aby go założyć
    Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

  • Bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych
    W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajduje się określenie „bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych”. Co ono oznacza? Jakie wsparcie jest skierowane szczególnie do bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy