Back

Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-11-27

91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

W konkursie Great Place To Work (Najlepsze Miejsca Pracy) organizacje są oceniane pod kątem ich wysiłków na rzecz tworzenia świetnych miejsc pracy, ale także wywierania pozytywnego wpływu na ludzi i społeczności w krajach na całym świecie. 25 laureatów światowej listy Najlepszych Miejsc Pracy to firmy, które w swojej drodze na szczyt musiały spełnić liczne rygorystyczne warunki. Przepustką do udziału w konkursie jest uzyskanie Certyfikacji Great Place To Work. Firmy muszą także wykazać się wcześniejszymi sukcesami w rywalizacji krajowej, czego dowodem jest zakwalifikowanie się na co najmniej pięć list krajowych w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii. Kolejnym warunkiem jest globalny zasięg firmy, co oznacza posiadanie minimum 5 tysięcy pracowników na całym świecie, przy czym 40% powinno pracować poza krajem, w którym firma ma siedzibę główną.

 

Konkurencja nie próżnuje

Stworzenie świetnego miejsca pracy to długi proces, który wymaga wyjątkowego zaangażowania ze strony firm. Menedżerowie muszą mieć szczere i głębokie przekonanie, że relacje wzajemnego szacunku i zaufania z pracownikami mają rzeczywisty wpływ na pozycję rynkową organizacji. Za tym przekonaniem musi iść autentyczna chęć i realna umiejętność wsłuchania się w potrzeby pracowników, a potem konsekwentne tworzenie dobrze funkcjonującej organizacji, która na te potrzeby odpowiada. Pierwszą dziesiątkę rankingu tworzą firmy, które od kilku lat startują w konkursie i jednocześnie potwierdzają swój status świetnego miejsca pracy. Na tegorocznej liście jest też aż 9 firm, które zakwalifikowały się na nią po raz pierwszy. To pokazuje, że miejsce w rankingu nie jest dane raz na zawsze, a konkurencja nie próżnuje.

 

Chodzi o nas wszystkich

World’s Best Workplaces to firmy międzynarodowe, z oddziałami na całym świecie. Dokonania lokalnych oddziałów mogą mieć decydujący wpływ na finalną klasyfikację firmy: warunkiem minimum jest obecność na 5 listach krajowych, ale większa liczba wyróżnionych wcześniej oddziałów jest dodatkowo premiowana. W tym roku polskie oddziały przyczyniły się do sukcesu aż 7 organizacji: DHL Express (1. miejsce), Hilton (2. miejsce), Cisco (4. miejsce), Hilti (5. miejsce), Stryker (8. miejsce), Cadence (9. miejsce), SAP (15. miejsce). Najliczniej reprezentowane na liście kraje to: Wielka Brytania (20), USA (19) i Indie (17).

 

 

Firma

Branża

Wyróżnienia na listach krajowych - liczba krajów

Siedziba główna

1

DHL Express

Transport

56
w tym Polska

Niemcy

2

Hilton

Hotele i restauracje

39
w tym Polska

USA

3

Abbvie

Biotechnologia i farmaceutyki

25

USA

4

Cisco

Technologie informatyczne

29
w tym Polska

USA

5

Hilti

Budownictwo

30
w tym Polska

Liechtenstein

6

Accenture

Usługi profesjonalne

15

Irlandia

7

Teleperformance

Usługi profesjonalne

22

Francja

8

Stryker

Ochrona zdrowia/opieka medyczna

18
w tym Polska

USA

9

Cadence

Technologie informatyczne

11
w tym Polska

USA

10

Salesforce

Technologie informatyczne

15

USA

11

Agilent Technologies

Ochrona zdrowia/opieka medyczna

13

USA

12

SC Johnson

Produkcja

15

USA

13

MetLife

Usługi finansowe i ubezpieczenia

7

USA

14

Experian

Technologie informatyczne

9

Irlandia

15

SAP

Technologie informatyczne

13

w tym Polska

Niemcy

16

Specsavers

Handel

9

Wielka Brytania

17

Allianz

Usługi finansowe i ubezpieczenia

13

Niemcy

18

Marriott

Hotele i restauracje

7

USA

19

Trek Bicycle

Handel

10

USA

20

Dow

Produkcja

8

USA

21

Servicenow

Technologie informatyczne

8

USA

22

GFT

Technologie informatyczne

6

Niemcy

23

Chiesi

Biotechnologia i farmaceutyki

7

Włochy

24

Admiral Group

Usługi finansowe i ubezpieczenia

5

Wielka Brytania

25

NVIDIA

Technologie informatyczne

6

USA

 

Ideą rankingu World’s Best Workplaces jest nie tylko uhonorowanie 25 firm za ich dokonania na rzecz pracowników, a w tym roku te dokonania dotyczą bezpośrednio 20 milionów osób, bo takie jest łączne zatrudnienie w tych firmach. W istocie chodzi o nas wszystkich, bo – jak podkreśla Michael C. Bush, dyrektor generalny Great Place To Work – „jako firmy globalne pracodawcy ci mają niesamowity wpływ na nasz świat”.

 

14 listopada Instytut Great Place To Work® przedstawił 25 laureatów listy World’s Best Workplaces™ 2024. Badanie, na podstawie którego tworzony jest ranking, objęło w tej edycji konkursu blisko 7,5 miliona pracowników na świecie. Na pierwsze miejsce listy po rocznej przerwie powrócił DHL Express (w 2023 r. na miejscu drugim). Na drugiej pozycji w tegorocznym zestawieniu uplasował się Hilton, a na trzecim farmaceutyczna firma AbbVie. W sukcesie DHL Express i Hiltona, a także 5 innych laureatów, swój udział miały także świetne wyniki polskich oddziałów tych firm.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

Great Place To Work.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2025 r.
    Przyjazne środowisko pracy, w którym wszyscy pracownicy są traktowani sprawiedliwie, widzą możliwości rozwoju zawodowego i wierzą w sens swojej pracy. To cechy, które charakteryzują najlepsze miejsca pracy. Które firmy trafiły na listę „Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2025”? Przedstawiamy ranking.

  • Pokolenie Z a pierwsze dni w pracy
    Onboarding, czyli proces wdrażania do firmy nowego pracownika, to coś więcej niż tylko zapoznanie się z firmą i obowiązkami. Jak na pierwsze dni w nowej pracy patrzą młodzi ludzie (pokolenie Z)? Odpowiadamy.

  • Naukowcy w potrzebie – nowa propozycja NAWA
    Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) została powołana m.in. w celu umiędzynarodowienia polskiej nauki i wzmocnienia w jej ramach współpracy międzynarodowej. Niedawno agencja ogłosiła nowy program – Naukowcy w potrzebie. Na czym polega i do kogo jest skierowany?

  • Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne?
    Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

  • Priorytety zawodowe młodych pracowników
    Każdy pracownik ma swoją listę priorytetów zawodowych. Dla jednych najlepszym środkiem motywującym są pieniądze. Dla innych jest to rozwój zawodowy, a jeszcze inni wskażą np. równowagę między pracą a życiem osobistym. Jak na priorytety zawodowe zapatrują się młodzi pracownicy? Czy dla osób z pokolenia Z najważniejsze jest wynagrodzenie, czy może coś innego, np. możliwość pracy zdalnej? Czy zetki są idealistami, czy twardo stąpają po ziemi? Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie „Work War Z”. Oto najważniejsze wnioski.

  • Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników?
    Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

  • Szkolenia przyszłości
    Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

  • Pokolenie Z – czego oczekuje w miejscu pracy?
    Czego szukają w miejscu pracy osoby z pokolenia Z? Jakie są ich priorytety, a co ma dla nich drugorzędne znaczenie? Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy badania „Work War Z”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy