Jesteś w ciąży i straciłaś pracę?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-05-06
Podpowiadamy możliwe rozwiązania!
Nie zawsze kobieta w ciąży może liczyć na przedłużenie umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość nieprzedłużenia umowy z ciężarną, a nawet jej zwolnienia. Umowa-zlecenie również nie daje gwarancji zatrudnienia do dnia porodu. Co w takiej sytuacji?
Rejestracja w urzędzie pracy
Jeśli jesteś zdolna i gotowa podjąć zatrudnienie, możesz zarejestrować się w urzędzie pracy. Od daty rejestracji zostaniesz objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a jeśli spełniasz określone warunki, otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych.
W przypadku urodzenia w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu, wypłata świadczenia ulegnie przedłużeniu na czas, przez który, zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.
Dodatkowo możesz ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy, opiece społecznej. Świadczenie przysługuje bez względu na to, czy pobierasz zasiłek, czy nie. Dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wypłacone jest w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia. Kwota świadczenia to 1000 zł.
Zasiłek chorobowy
W przypadku kobiet, których stan zdrowia nie pozwala na pracę, po zakończeniu umowy mogą kontynuować zwolnienie lekarskie. Po porodzie nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego – warunkiem otrzymania świadczenia jest poród w trakcie podlegania pod ubezpieczenie chorobowe. Mogą zarejestrować się w urzędzie pracy (jeśli zadeklarują zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia) i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, o ile spełniają warunki lub wnioskować o świadczenie rodzicielskie. Pobieranie świadczenie rodzicielskiego nie wymaga rejestracji w urzędzie pracy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

Zagubione świadectwo pracy Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.
W prawie
-
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025 -
Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
14.04.2025
Informacje z regionów
-
PUP Góra - Nabór wniosków z KFS
13.05.2025 -
PUP Legnica - Spotkanie "Biznes - start"
13.05.2025