Back

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-20

Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Przedstawiamy 5 wskazówek, które mogą pomóc w pracy w czasie świątecznej gorączki.

 

1. Uporządkuj swoją pracę

Ostatni miesiąc roku często oznacza stos piętrzących się dokumentów i spraw do załatwienia. Poświęć chwilę na analizę swoich obowiązków i ustal odpowiednie priorytety. Oceń, co powinieneś wykonać w pierwszej kolejności, a które czynności mogą poczekać. Świadomość, że zająłeś się najważniejszymi sprawami powinna pomóc w złapaniu „drugiego oddechu”.

 

2. Zachowaj spokój

Pamiętaj, że Święta mają być czasem radości. Nie warto przejmować się nimi zawczasu. Pogoń za prezentami i nerwowe przygotowania do Świąt z całą pewnością mogą przełożyć się na atmosferę w pracy. Postaraj się nabrać zdrowego dystansu do otaczającej cię rzeczywistości. Uświadom sobie, że na pewne kwestie nie masz wpływu. W myśl zasady: „tylko spokój może nas uratować”, zachowując go, zwiększasz szansę na pomyślne rozwiązanie.

 

Czytaj także: Praca a zdrowie psychiczne

 

3. Praca zdalna jako opcja

Jeśli to możliwe, poproś o pracę zdalną. W przedświątecznym szczycie to dobra alternatywa. Zwłaszcza jeśli mieszkasz lub pracujesz w pobliżu centrum handlowego. Korki, uliczne kłótnie, problem ze znalezieniem miejsca parkingowego – tego wszystkiego unikniesz, wykonując swe obowiązki z domu.

 

4. Zadbaj o siebie

Wykorzystaj czas wolny od pracy, aby zadbać o swój wypoczynek. Pomyśl o tym, co sprawia ci największą przyjemność. Dobry film lub lektura przy kubku gorącej czekolady? Weekendowy wypad za miasto? Jeśli czujesz, że zjadają cię nerwy, to dobry moment, aby je ukoić – a nic nie działa lepiej, niż realizacja własnych pasji.

 

5. Okaż innym życzliwość

W tym szczególnym czasie nie zapominaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Proszę, dziękuję, Wesołych Świąt!  Tymi prostymi słowami okaż innym zrozumienie. Być może szybko okaże się, że nawet najtrudniejszy klient przemówi „ludzkim głosem”.

 

 

Adam Utko (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy