Back

ePraca - aplikacja dla szukających pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-03-23

Dostęp do ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP, powiadomienia o nowych ofertach, informacje o zbliżających się szkoleniach, targach czy giełdach pracy. To niektóre z możliwości jakie daje nowa, bezpłatna aplikacja ePraca, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Od 15 lutego 2022 r. ePraca jest dostępna również dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym iOS.

Wszystkie osoby, które szukają pracy lub chcą mieć stały dostęp do ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP mogą, od 6 października 2021 r., zainstalować bezpłatną aplikację ePraca. Od początku z programu mogli korzystać użytkownicy, którzy mają na swoim urządzeniu mobilnym system Android (aplikację można pobrać ze sklepu Google Play). Od 15 lutego 2022 r. aplikacja została udostępniona również na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym iOS (do pobrania w sklepie AppStore). Obecnie Aplikacja ePraca jest więc dostępna dla każdego, jest całkowicie bezpłatna, nie zawiera reklam i jest w pełni bezpieczna dla użytkowników.

 

Co daje instalacja aplikacji ePraca?

Celem twórców aplikacji ePraca było stworzenie programu, który umożliwi szybki i łatwy dostęp do informacji na temat ofert pracy oraz wydarzeń publikowanych w Centralnej Bazie Ofert Pracy przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Dlatego postawiono na czytelny wygląd (interfejs) oraz łatwą i intuicyjną obsługę. Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert pracy: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy).

 

Inne ważne i przydatne funkcjonalności aplikacji ePraca to:

  • wskazywanie geolokalizacji, czyli wskazanie bieżącej lokalizacji na mapie;
  • wyskakujące powiadomienia (ang. Push) – informacje o nowy ofertach, szkoleniach, targach (funkcjonalność dostępna wyłącznie na Androidzie);
  • miejsca, lokalizator GPS – wyszukiwanie w okolicy, prezentacja na mapie, wyznaczanie mapy dojazdu;
  • połączenia telefoniczne – natychmiastowe wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS/email;
  • kalendarz – zapisywanie terminów spotkań lub zaplanowanych wydarzeń (targów, szkoleń);
  • kontakty – zapisywanie danych kontaktowych;
  • mechanizmy podpowiedzi i wyszukiwania;
  • połączenia - bezpośrednie przywołanie numeru telefonu i wywołanie połączenia telefonicznego;
  • konta - proste przywołanie adresu email i wysłanie poczty elektronicznej;
  • subskrypcje – zapisane kryteria wyszukiwania ofert pracy i wydarzeń (funkcjonalność dostępna wyłącznie na Androidzie);
  • publikacja ofert pracy i wydarzeń w charakterze postów na kontach użytkowników w portalach społecznościowych.

 

ePraca ma także korzystny wpływ na zasięg ofert pracy. Dzięki aplikacji pracodawcy, którzy zamieszczają takie bezpłatne oferty za pośrednictwem urzędów pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy, mają możliwość dotarcia do większej liczby potencjalnych pracowników.

Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z systemem iOS.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy