Dni wolne od pracy w 2019 roku
Najwięcej dni pracujących wypada w lipcu i październiku (23), najmniej w czerwcu i listopadzie (19). Sprawdź kalendarz i zaplanuj urlop!
Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2019 roku wypada 114 dni wolnych od pracy. Pierwszy dzień wolny od pracy, pozwalający na dłuższy weekend, przypada we wtorek noworoczny. Kolejne wolne będzie dopiero po dwóch miesiącach, Święta Wielkanocne w drugiej połowie kwietnia, a po świętach - majówka. 1 i 3 maja wypada w środę i piątek, wystarczy wziąć 3 dni urlopu, żeby zyskać dziewięciodniowy wypoczynek. Na koniec pierwszej połowy roku dostaniemy jeszcze jeden dzień wolnego z okazji Bożego Ciała.
Na pierwsze dni wolne w drugiej połowie roku przyjdzie nam poczekać aż do sierpnia. W listopadzie dostaniemy dwa dni wolne od pracy, a nie jeden, jak w tym roku. Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek, co zapewni dwa długie weekendy z rzędu. Rok zamkną Święta Bożego Narodzenia, które wypadają w środę i czwartek. Biorąc urlop w dzień przed Wigilią, w Wigilię i dzień po świętach, zapewnimy sobie kolejne w tym roku 9 dni odpoczynku.
Dniami wolnymi od pracy, zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w 2018 r. będą:
- 1 stycznia - Nowy Rok (wtorek),
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
- 21 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
- 22 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
- 1 maja - Święto Pracy (środa),
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
- 9 czerwca - Zielone Świątki (niedziela),
- 20 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (czwartek),
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
- 11 listopada - Święto Niepodległości (poniedziałek),
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Święto wypadające w sobotę
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym wolnym od pracy dniu, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przyszłym roku żadne święto nie wypada w sobotę.
A za święto wypadające w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego (Święto Trzech Króli), która dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto wypada w dzień dla pracownika pracujący.
W przypadku, gdy wymienione dni, ustawowo wolne od pracy, występują blisko weekendu, warto wziąć urlop i skorzystać z perspektywy długiego odpoczynku. W ten sposób możemy mieć więcej wolnych dni do relaksu przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Czym jest plan urlopów? Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.